Przetargi - kiedy zmowa a kiedy legalne konsorcjum

Zmowa przetargowa to jedno z najpoważniejszych naruszeń prawa antymonopolowego. Przepisy te zakazują takiego łączenia sił przez niezależnych przedsiębiorców, które prowadziłoby do naruszenia lub całkowitego wyeliminowania konkurencji. Jednak nie każda współpraca firm, w tym wspólne przedstawienie oferty musi wiązać się z naruszeniem tych przepisów.

Publikacja: 24.01.2016 14:24

Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorcy, w celu pozyskania zamówienia publicznego, mają prawo połączyć siły i przedstawić jedną wspólną ofertę. I wcale nie musi to oznaczać naruszenia reguł prawa ochrony konkurencji i konsumentów. Co więcej, przy dużych, skomplikowanych, wymagających specjalistycznej wiedzy zamówieniach, mogą tę konkurencję zwiększać. W jaki sposób?

Łatwo to sobie wyobrazić na przykładzie bardzo znaczącego (np. pod względem wartości) zamówienia, któremu samodzielnie jest w stanie sprostać tylko kilka dużych firm. Te małe, czy nawet średnie nie mają co marzyć o wygranej. Często kryteria formalne w ogóle wykluczą je z możliwości startu. I właśnie utworzenie konsorcjum może ten stan rzeczy zmienić. Z korzyścią dla potencjalnych wykonawców jak i zamawiającego, który będzie miał większy wybór ofert.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki