Przeszukanie mieszkania przedsiębiorcy na wniosek UOKiK

W toku postępowania antymonopolowego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może przeprowadzić kontrolę lub przeszukanie u przedsiębiorcy.

Publikacja: 18.12.2015 06:30

Przeszukanie mieszkania przedsiębiorcy na wniosek UOKiK

Foto: www.sxc.hu

Funkcjonariusze policji – na wniosek UOKiK oraz za zgodą Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) – mogą także przeszukać prywatną nieruchomość albo ruchomość. Osoba, u której ma się odbyć przeszukanie nie jest wcześniej o nim powiadamiana. W przypadku uniemożliwienia bądź utrudnienia rozpoczęcia lub przeprowadzenia przeszukania, na przeszukiwanego może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości stanowiącej równowartość do 50 milionów euro.

Co do zasady UOKiK ma prawo przeprowadzić samodzielnie przeszukanie w lokalu przedsiębiorcy. Jednak w przypadku gdy organ antymonopolowy ma uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że dowody, które mogą mieć istotny wpływ na ustalenie stanu faktycznego w prowadzonym postępowaniu antymonopolowym (tj. pozwalające wykazać naruszenie reguł konkurencji) znajdują się w nieruchomości lub środku transportu należącym do innej osoby, jest on uprawniony do złożenia wniosku o przeszukanie takich nieruchomości lub środków transportu przez policję. O uzasadnionym przypuszczeniu można mówić co do zasady wówczas, gdy na taką lokalizację wskazują uzyskane przez UOKiK dotychczasowe informacje. Osobami trzecimi, u których może być ono przeprowadzone, mogą być także pracownicy lub członkowie kadry zarządzającej przedsiębiorcy, jak również osoby trzecie, np. byli współpracownicy czy zewnętrzni doradcy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki