Aktualizacja: 18.12.2015 06:30 Publikacja: 18.12.2015 06:30
Foto: www.sxc.hu
Funkcjonariusze policji – na wniosek UOKiK oraz za zgodą Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) – mogą także przeszukać prywatną nieruchomość albo ruchomość. Osoba, u której ma się odbyć przeszukanie nie jest wcześniej o nim powiadamiana. W przypadku uniemożliwienia bądź utrudnienia rozpoczęcia lub przeprowadzenia przeszukania, na przeszukiwanego może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości stanowiącej równowartość do 50 milionów euro.
Co do zasady UOKiK ma prawo przeprowadzić samodzielnie przeszukanie w lokalu przedsiębiorcy. Jednak w przypadku gdy organ antymonopolowy ma uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że dowody, które mogą mieć istotny wpływ na ustalenie stanu faktycznego w prowadzonym postępowaniu antymonopolowym (tj. pozwalające wykazać naruszenie reguł konkurencji) znajdują się w nieruchomości lub środku transportu należącym do innej osoby, jest on uprawniony do złożenia wniosku o przeszukanie takich nieruchomości lub środków transportu przez policję. O uzasadnionym przypuszczeniu można mówić co do zasady wówczas, gdy na taką lokalizację wskazują uzyskane przez UOKiK dotychczasowe informacje. Osobami trzecimi, u których może być ono przeprowadzone, mogą być także pracownicy lub członkowie kadry zarządzającej przedsiębiorcy, jak również osoby trzecie, np. byli współpracownicy czy zewnętrzni doradcy.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem skarbówki warto zachować ostrożność i powściągliwość. Nieprecyzyjne wypowiedzi mogą zostać zinterpretowane w sposób, który wpłynie na dalszy przebieg sprawy i mieć daleko idące konsekwencje.
W przypadku odpowiedzialności cywilnej rachunki za naruszanie przepisów pokrywa firma, ale grzywnę za wykroczenie sprawca płaci z własnych środków.
Kontroler udaje klienta i nakłada mandat za brak paragonu z kasy fiskalnej – takich akcji jest coraz więcej. I skarbówka coraz więcej na nich zarabia. Eksperci przyznają, że to dobry sposób na zwalczanie nadużyć.
Inspekcja pracy zapowiada, że w tym roku ze szczególną uwagą przyjrzy się, czy outsourcing nie służy obchodzeniu przepisów o pracy tymczasowej, realizacji zapotrzebowania przedsiębiorcy na własny personel lub nielegalnemu zatrudnianiu cudzoziemców.
Skrócenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni i likwidacja innych przeszkód w działalności gospodarczej to istota projektu deregulacyjnego dla biznesu. Wkrótce ma trafić na obrady rządu.
Zamiast obiecanych sześciu dni kontrola podatkowa w najmniejszych firmach trwa czternaście. A eksperci mówią, że skarbówka i tak preferuje czynności sprawdzające, gdzie nie ma limitów.
Podczas wizyty funkcjonariuszy w firmie ważna jest znajomość zasad i procedur. Pomoże ona szybko i rzetelnie wyjaśnić i zakończyć sprawę.
Przeszukanie biura to często jedna z pierwszych czynności podejmowanych w postępowaniu karnym (a czasem jeszcze przed jego wszczęciem), która może znacząco wpłynąć na dalszy przebieg tego postępowania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas