Jak odróżnić mobbing od dyskryminacji

Granica między zachowaniem różnicującym położenie pracownika wobec kolegów a jego nękaniem może być niewyczuwalna. Ze statystyk wynika, że większość spraw sądowych o takie naruszenia wygrywają pracodawcy.

Publikacja: 19.11.2015 06:50

Foto: 123RF

Mobbing i dyskryminacja to zjawiska, które od zawsze istniały w miejscach pracy, ale sporadycznie trafiały przed sąd. Teraz oba coraz częściej są płaszczyzną sporu między pracodawcą a pracownikami. Wpływa na to rosnącą świadomość praw pracowniczych. Przyczynia się to do występowania z coraz większą liczbą roszczeń wynikających z poczucia krzywdy, przekonania zatrudnionych o wyrządzaniu im szkody.

Niejednokrotnie pracownicy powołują rozmaite okoliczności twierdząc, że padli ofiarą mobbingu, a w trakcie procesu sądowego okazuje się, że w rzeczywistości uważają, że doszło do dyskryminacji płacowej. Dzieje się tak, gdyż w praktyce granica między zachowaniem dyskryminującym a mobbingiem może być niewyczuwalna dla obu stron stosunku pracy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10