Reklama
Rozwiń

Naruszenie pierwszeństwa nabycia nieruchomości - roszczenia poprzedniego właściciela

Sankcją za nierespektowanie pierwszeństwa poprzedniego właściciela w nabyciu nieruchomości jest odpowiedzialność odszkodowawcza zbywcy oparta na zasadach ogólnych, a nie nieważność dokonanego przeniesienia własności.

Publikacja: 30.10.2015 02:00

Naruszenie pierwszeństwa nabycia nieruchomości - roszczenia poprzedniego właściciela

Foto: 123RF

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 3 czerwca 2015 r. (I ACa 79/15).

Powód wniósł o ustalenie nieważności umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego, mocą której gmina sprzedała małżonkom B. nieruchomość wyodrębnioną z nieruchomości należącej wcześniej do rodziców powoda. Ci przekazali m.in. tę nieruchomość (w ramach gospodarstwa rolnego) na rzecz Skarbu Państwa w zamian za otrzymanie świadczenia emerytalnego. Nieruchomość ta została następnie skomunalizowana i przeszła na własność gminy. Uzasadniając swoje żądanie, powód podał, że obecnie toczy się zainicjowane przez niego postępowanie administracyjne dotyczące uchylenia decyzji o przejęciu nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, co uniemożliwia dokonanie skutecznego zbycia nieruchomości. Zgodnie bowiem z art. 34 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) zbycie nieruchomości nie może nastąpić, jeżeli toczy się postępowanie administracyjne dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego