Aktualizacja: 29.09.2015 02:00 Publikacja: 29.09.2015 02:00
Andrzej Radzisław
Foto: Fotorzepa
Od 1 stycznia 2016 r. zmienią się zasady przekazywania zwolnień lekarskich. Forma papierowa docelowo ma zostać zastąpiona elektroniczną. Spowoduje to, że zwolnienie szybciej trafi do płatnika i ubezpieczony wcześniej otrzyma należne mu świadczenie. Jednocześnie nie będzie już zaangażowany w przekazanie zwolnienia.
Nowelizacja ma usprawnić proces obsługi zwolnień lekarskich. O jego wystawieniu płatnicy będą informowani przez swój profil informacyjny. Spowoduje to, że ZUS będzie mógł kontrolować zasadność wystawienia także krótkich zwolnień. Obecnie praktycznie nie ma możliwości kontrolowania zwolnień wystawianych na krótkie okresy. Zanim bowiem takie papierowe zwolnienie dotrze do ZUS, termin, na który zostało wydane, zazwyczaj już się kończy i nie ma czego sprawdzać.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Jeśli ZUS odmówił zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego ze względu na błąd w zaświadczeniu, warto się odwołać do sądu.
Jeśli do wypadku przy pracy doszło wyłącznie wskutek naruszenia przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, które nastąpiło umyślnie lub z powodu rażącego niedbalstwa, ubezpieczony nie uzyska świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.
Krajowa instytucja odpowiedzialna za ubezpieczenia społeczne ma obowiązek angażować się w procedurę dialogu i koncyliacji z innym urzędem, nawet jeśli wydaje się bezsporne, że zagraniczne zaświadczenia A1 jest fałszywe.
Choroba może całkowicie uniemożliwić pracownikowi wykonywanie obowiązków. Podczas zwolnienia przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz do zasiłku chorobowego. Po 182 dniach prawo do zasiłku wygasa. Co ma zrobić pracownik, jeśli niezdolność do pracy trwa?
Każdy pracownik spełniający kryterium wiekowe i wykonujący pracę szczególną nawet przez jeden dzień, powinien być uwzględniony w druku ZUS ZSWA. Rodzaj zawartej umowy nie ma znaczenia.
Gdy ubezpieczony wykonywał pracę zarobkową w czasie zwolnienia lekarskiego lub wykorzystywał je niezgodnie z jego celem, ZUS może żądać zwrotu zasiłku.
Przesłanki utraty zasiłku chorobowego dalej będą budzić wątpliwości – twierdzi ZUS. Problematyczne będzie też łączenie pracy w jednej firmie z L4 w drugiej.
Szykują się duże zmiany w zasadach przebywania na L4. Nowe przepisy dadzą pracownikom szerszy wachlarz dozwolonych aktywności, a nawet możliwość wykonywania pracy. Z drugiej strony ZUS zyska nowe uprawnienia do kontroli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas