Znak towarowy Oktoberfest chroniony ale nie dla festiwali

Miasto Monachium ponownie przegrało sprawę marki Oktoberfest. Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) oddalił wniosek stolicy Bawarii o rejestrację znaku towarowego słownego Oktoberfest dla szeregu towarów i usług.

Aktualizacja: 10.11.2020 19:23 Publikacja: 10.11.2020 14:32

Znak towarowy Oktoberfest chroniony ale nie dla festiwali

Foto: pixabay.com

W tym roku pierwszy raz w czasach po II wojnie światowej piwny festiwal musi zostać odwołany z powodu ograniczeń koronawirusowych, jednak wciąż pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawanych imprez masowych w Europie. Zapewne dlatego poprzez rejestrację jego nazwy jako znaku towarowego władze miasta Monachium starają się uzyskać możliwie szeroką ochronę dla swojego najsłynniejszego wydarzenia.

W czerwcu 2016 roku „Oktoberfest" został zgłoszony w EUIPO jako znak towarowy Unii Europejskiej. Jednakże początkowo Urząd odmówił rejestracji znaku towarowego dla dużej części żądanych towarów i usług: wszystkich towarów i usług z klas 3, 4, 6, 9, 14, 16, 18, 21, 24, 25, 26, 28 , 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 38, 39, 41, 43 i części 45. Nie zgadzając się z takim rozstrzygnięciem Urzędu, władze miasta złożyły odwołanie od decyzji. W jego wyniku udało się obronić zgłoszenie dla kolejnych towarów i usług, między innymi dla pamiątek i produktów reklamowych, takich jak kosmetyki, figurki, sprzęt RTV, biżuteria, wyroby z papieru, produkty gospodarstwa domowego, odzież, zabawki. Urząd odrzucił jednak zgłoszenie znaku towarowego dla piwa, innych napojów i żywności, a także dla usług organizacji festiwali i rozrywki w klasie 41. W uzasadnieniu Urząd wskazał, że znak towarowy Oktoberfest ma charakter opisowy dla wszystkich towarów, które mają związek z festiwalami (klasa 41, dostarczanie żywności i napojów, artykułów spożywczych i napojów jako towarów). Co ciekawe, w toku postepowania wpłynęły także uwagi podmiotów trzecich, w których wskazywano, że festiwale o nazwie „Oktoberfest" są organizowane w wielu miejscach w Niemczech i poza nimi np. w Fuldzie, Hamburgu, Frankfurcie, nad jeziorem Bodensee, w Branderburgiii, Mannheim czy Wiedniu. Pomimo podjętych prób przedstawienia szeregu dowodów miasto Monachium nie zdołało wykazać, że słowo Oktoberfest nabrało, szczególnie w zakresie usług organizacji festiwali,  wtórnej zdolności odróżniającej w wyniku jego używania i jest kojarzone tylko z wydarzeniem organizowanym na Theresienwiese („błoniach Teresy") w Monachium.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?