Reklama
Rozwiń

Chorego alkoholika można zwolnić za wypowiedzeniem

Stężenie alkoholu we krwi może mieć wpływ na zastosowane wobec pracownika środki dyscyplinarne - mówi Katarzyna Dulewicz, radca prawny, partner w CMS

Publikacja: 01.09.2015 02:00

Katarzyna Dulewicz

Katarzyna Dulewicz

Foto: materiały prasowe

Rz: Czy brak możliwości rozwiązania umowy z alkoholikiem z powodu wykonywania pracy po spożyciu alkoholu dotyczy tylko zwolnienia dyscyplinarnego czy również na ogólnych zasadach?

Katarzyna Dulewicz: Potwierdzam, że firma nie może zwolnić pracownika za wykonywanie pracy w stanie nietrzeźwości, gdy jest on dotknięty przewlekłą psychozą alkoholową. W takiej sytuacji nie można bowiem przypisać mu ciężkiego naruszenia obowiązków, bo nie ponosi on winy za swój stan. Jednak element winy nie jest konieczny, gdy firma zastanawia się nad zwykłym zwolnieniem pracownika, z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Nagminne stawianie się w pracy po spożyciu alkoholu może dezorganizować pracę i powodować konieczność zapewniania nagłych zastępstw. Dlatego można zwolnić taką osobę za wypowiedzeniem.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego