Aktualizacja: 18.08.2015 08:28 Publikacja: 18.08.2015 08:28
Foto: 123RF
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron oznacza porozumienie się przez strony co do wszystkich okoliczności i wchodzących w grę roszczeń związanych z ustaniem stosunku pracy. Granice jej postanowień wyznacza zasada swobody umów, z ograniczeniami wynikającymi z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa. W szczególności zaś z przepisów prawa pracy służących ochronie pracownika.
W badanej przez Sąd Okręgowy w Łodzi sprawie pracownik występował przeciwko spółce z roszczeniem odszkodowawczym za bezprawne rozwiązanie umowy o pracę. Ta została zawarta na czas nieokreślony. Ponieważ jednak pracownik przebywał w 2014 r. na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, strony (pracodawca i pracownik) ustalili na wspólnym spotkaniu, że po zakończeniu okresu zwolnienia lekarskiego wiążąca ich umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem stron. Ostatnie wystawione zwolnienie lekarskie kończyło się 22 lipca 2014 r. Pracownik – w momencie zawierania porozumienia – nie był jednak w stanie określić, czy 22 lipca jego stan zdrowia na tyle się poprawi, że lekarz uzna go za zdolnego do pracy.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas