Jak ustalić listę wierzytelności objętych układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym o zatwierdzenie układu w okresie pandemii COVID-19

Najprostszym postępowaniem restrukturyzacyjnym przewidzianym przez prawo jest postępowanie o zatwierdzenie układu. W dniu 24 czerwca 2020 roku weszła w życie ustawa z dnia 19 czerwca 2020 roku o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 („uCOVID”). Ustawa ta zmieniła kształt klasycznego postępowania o zatwierdzenie układu. Bowiem jednym ze skutków uCOVID jest przedłużenie o jeden dzień okresu, za który ustalamy listę wierzytelności objętych układem. W praktyce, może to mieć bardzo istotne znaczenie dla przebiegu postępowania – a nie jest jasne, czy prawodawca zdawał sobie sprawę z tej konsekwencji uCOVID.

Publikacja: 22.10.2020 16:12

Restrukturyzacja w czasie pandemii

Restrukturyzacja w czasie pandemii

Foto: AdobeStock

Zgodnie z prawem restrukturyzacyjnym („PrRest") układ obejmuje wierzytelności osobiste powstałe przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej (art. 150 ust. 1 pkt 1). Zatem, dzień otwarcia postępowania stanowi granicę przesądzającą o tym, czy dana wierzytelność będzie objęta układem, czy też nie - przy tym z treści przepisu wynika, że wierzytelności powstałe w dniu otwarcia postępowania będą poza układem.

Jednakże, przepisy szczególne PrRest dotyczące postępowania o zatwierdzenie układu stanowią, że układem nie są objęte wierzytelności powstałe po dniu układowym (art. 211 ust. 4), a zatem wnioskując z przeciwieństwa te powstałe w dniu układowym wchodzą do układu. Przepis ten odnosi się do dnia układowego a nie do dnia otwarcia postępowania, gdyż PrRest nie przewiduje dnia otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu, co wynika z jego uproszczonej i odformalizowanej natury. A mianowicie, w pozostałych postępowaniach restrukturyzacyjnych o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego decyduje sąd, a w postępowaniu o zatwierdzenie układu rola sądu zaczyna się na dalszym etapie i zasadniczo sprowadza się do oceny układu wynegocjowanego samodzielnie przez dłużnika, pod nadzorem nadzorcy układu.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Prawo w firmie
Należyta staranność to nie bat na przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo w firmie
Czy kupowanie fałszywych opinii w internecie da korzyści podatkowe?