Niektóre należności są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Nie dotyczy to odsetek płaconych od zaległej opłaty za użytkowanie wieczyste. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Katowicach.
O interpretację wystąpiła spółka, której urząd miasta podwyższył roczną opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu. Spółka złożyła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniosek o uznanie podwyżki za nieuzasadnioną i czekając na jego rozstrzygnięcie, wnosiła opłatę w poprzedniej wysokości. SKO oddaliła wniosek i firma zmuszona była do zapłaty zaległej należności za kilka lat (prawie 90 tys. zł za każdy rok). Do tego doszły odsetki za zwłokę. Spółka chciałaby je zaliczyć do podatkowych kosztów. Czy jest to możliwe? Tak.
Katowicka Izba Skarbowa przypomniała, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT do podatkowych kosztów można zaliczyć każdy wydatek poczyniony w celu osiągnięcia przychodów (lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów), z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1. W tym przepisie znajduje się tzw. negatywny katalog kosztów. Zawiera on m.in. odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ordynacji podatkowej (art. 16 ust. 1 pkt 21).
Czy to wyłączenie ma zastosowanie do odsetek od opłaty za użytkowanie wieczyste? Zgodnie z art. 2 § 1 ordynacji podatkowej jej przepisy stosuje się do:
> podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe;
> opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych;
> innych spraw z zakresu prawa podatkowego należących do właściwości organów podatkowych.
Artykuł 2 § 2 wymienia też opłaty oraz niepodatkowe należności budżetu państwa, do których ustalenia lub określenia uprawnione są organy inne niż wspomniane w pkt 1.
Niepodatkowymi należnościami budżetowymi są niebędące podatkami i opłatami należności stanowiące dochód budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego wynikające ze stosunków publicznoprawnych.
Przepisów ordynacji podatkowej nie stosuje się natomiast do świadczeń pieniężnych wynikających ze stosunków cywilnoprawnych. Tymczasem opłata za użytkowanie wieczyste wynika właśnie ze stosunku cywilnoprawnego. Ani do niej, ani do odsetek za zwłokę nie mają zastosowania przepisy ordynacji podatkowej. W konsekwencji nie stosuje się też wyłączenia z art. 16 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT.
Reasumując, odsetki zapłacone od zaległej opłaty za użytkowanie wieczyste mogą być kosztem uzyskania przychodu spółki.
numer interpretacji: IBPBI/2/ 423-1135/14/MS