Oferta skierowana jest wyłącznie do najmniejszych firm, czyli tzw. mikroprzedsiębiorców. Przede wszystkim chodzi więc o te podmioty, w których zatrudnienie nie przekracza 9 osób, chociaż trzeba pamiętać, że o zakwalifikowaniu do kategorii małej lub średniej firmy mogą też decydować wyniki finansowe. Chodzi tu o roczne obroty (przychód ze sprzedaży towarów i usług) oraz całkowity roczny bilans. Jeżeli każdy z tych wskaźników przekracza równowartość dwóch mln euro, to nawet wówczas, gdy firma zatrudnia mniej niż 10 osób to, nie zostanie już uznana za mikroprzedsiębiorcę, chyba że to przekroczenie jest incydentalne.
Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy jego firma mieści się w kategorii mikroprzedsiębiorcy, powinien zapoznać się z definicją mikro-, małego i średniego przedsiębiorcy, która zawarta jest w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (DzUrz UE nr L 187 z 26 czerwca 2014r.). W celu dokonania takiej weryfikacji warto też skorzystać ze specjalnego kwalifikatora MSP, który jest dostępny na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl).
Przechodząc do ogłoszonego przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki konkursu, to dotyczy on tzw. działania 1.1.2 „Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwach", które składa się na program regionalny województwa opolskiego. Jego celem jest wsparcie rozwoju najmniejszych firm poprzez dofinansowanie projektów inwestycyjnych związanych zarówno z zakupem oraz unowocześnieniem wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności, jak i zakupem wartości niematerialnych i prawnych związanych z realizacją projektu (zakup patentów, technologii, know-how, licencji, itp.). Planując inwestycję (poszczególne zakupy) należy pamiętać o tym, żeby wszystkie wyznaczone w niej zadania zostały przeprowadzone najpóźniej do końca czerwca przyszłego roku. Tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach firma będzie mogła wnioskować o wydłużenie tzw. okresu kwalifikowania wydatków, chociaż należy podkreślić, że w żadnym wypadku nie będzie on mógł wykraczać poza datę 31 grudnia 2015r.
Zgodnie z regulaminem konkursu, firmy, które zakwalifikują się i otrzymają dotację, będą mogły oczekiwać dofinansowania na poziomie 65 proc. (maksymalnie), przy czym minimalna wartość dotacji to 20 tys. zł, a maksymalna 300 tys. zł. Ogółem opolscy mikroprzedsiębiorcy mogą otrzymać nieco ponad 660 tys. euro (ok. 2,7 mln zł). Tyle bowiem środków przeznaczono na dofinansowanie tych inwestycji, które zostaną najlepiej ocenione.
Wnioski o dofinansowanie należy składać w Dziale Przyjmowania i Oceny Projektów Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki w Opolu, ul. Spychalskiego 1a (II piętro). Szczegółowe informacje o konkursie, w tym jego regulamin, kryteria oceny projektów, wytyczne w zakresie tzw. kwalifikowania wydatków, wzór wniosku można znaleźć na stronie www.ocrg.opolskie.pl.