Pierwszy przypadek to sytuacja, ?w której zagraniczna spółka prowadzi tzw. rzeczywistą działalność gospodarczą. Jeżeli taka spółka będzie rezydentem kraju z UE lub EOG, to wówczas jej dochód nie będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce ani też nie powstanie obowiązek ujęcia takiej spółki w rejestrach ?i zeznaniach. Nie będzie trzeba również prowadzić odrębnej ewidencji księgowej. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z zagraniczną spółką położoną w kraju innym niż raj podatkowy, z którym Polska zawarła umowę stanowiącą podstawę do wymiany informacji podatkowych, to prowadzenie przez taką spółkę „rzeczywistej działalności" pozwoli na wyłączenie jej dochodów z opodatkowania w Polsce (przewidziany został dodatkowy warunek dotyczący rentowności). Wciąż jednak podatnik będzie musiał prowadzić dla takiego podmiotu ewidencję księgową i uwzględniać ją w rejestrze spółek.
Wyłączenie to pozostaje w zgodzie z celem regulacji dotyczących opodatkowania CFC, którym jest opodatkowanie sztucznie transferowanych dochodów o charakterze pasywnym. W praktyce gospodarczej nie zawsze dochód np. z tytułu odsetek lub należności licencyjnych musi być pasywny. Jeżeli więc dany podmiot osiąga dochody wyłącznie z odsetek, ale prowadzi aktywną działalność w tym zakresie, to jego dochody nie powinny podlegać opodatkowaniu.
Działalność gospodarcza źle zdefiniowana
Niestety, ustawodawca nie przyłożył się wystarczająco przy konstruowaniu definicji „działalność gospodarcza". Element ten wydaje się najsłabszym ogniwem całej regulacji (zarzut w tym zakresie był podnoszony przez konsultantów społecznych przy pracach nad ustawą). Można zaakceptować definiowanie „rzeczywistej działalności" poprzez odniesienie do „wykonywanych faktycznie czynności", posiadania lokalu, personelu czy wyposażenia. Bardzo nieostre (i przez to nieakceptowalne w regulacjach podatkowych) są natomiast odniesienia w przepisie do „zgodności ?z rzeczywistością gospodarczą" czy do „prowadzenia działalności ?w oderwaniu od przyczyn ekonomicznych" (potrzeba obniżenia opodatkowania jest przecież przyczyną ekonomiczną).
A może warto zrobić podział
Z opodatkowania w Polsce będą również wyłączone takie CFC, których przychody w roku podatkowym nie przekraczają 250 000 euro. Należałoby więc rozważyć, czy tych bardziej skutecznych spółek nie rozdzielić na kilka mniejszych, tak aby ich roczne przychody nie przekraczały tego progu i znalazły się poza reżimem. Należy jednak pamiętać, że takie spółki podatnik wciąż będzie ujmował w prowadzonym rejestrze i będzie dla nich prowadził odrębną ewidencję księgową.