Zgodnie z art. 220 kodeksu spółek handlowych umowa spółki ?z ograniczoną odpowiedzialnością może rozszerzyć uprawnienia rady nadzorczej, a w szczególności stanowić, że zarząd jest obowiązany uzyskać zgodę rady nadzorczej przed dokonaniem oznaczonych w umowie spółki czynności, oraz przekazać tej radzie prawo zawieszania w czynnościach z ważnych powodów poszczególnych lub wszystkich członków zarządu. Przepis ten nie określa jednak hipotezy normy prawnej w sposób wyczerpujący.
Możliwość zawieszenia członków zarządu przez przyznanie radzie nadzorczej takiego prawa musi zostać odpowiednio ujęta w umowie spółki. Nie jest to zatem uprawnienie automatyczne (z urzędu) rady nadzorczej.
Treść wskazanego przepisu daje spółce uprawnienie do umownego rozszerzenia kompetencji rady nadzorczej spółki, ale tylko w zakresie określonym ustawą. W ustawie zastrzeżono rozszerzenie kompetencji rady nadzorczej do prawa zawieszania w czynnościach członków zarządu z uwagi na podstawę zawieszenia, to jest „ważne powody". Nie ma jednak uzasadnienia, aby uznać, iż rada nadzorcza ma również takie kompetencje w przypadku możliwości zawieszenia w czynnościach członków zarządu bez jakiejkolwiek przyczyny (wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z 20 grudnia 2012 r., I ACa 403/12).
Przykład
Zgodnie z umową spółki ABC ?sp. z o.o. uchwały rady nadzorczej zapadają większością głosów, a do kompetencji rady nadzorczej należy między innymi zawieszenie ?w czynnościach członków zarządu. ?28 sierpnia 2014 roku rada nadzorcza ABC sp. z o.o. podjęła uchwałę w przedmiocie zawieszenia w czynnościach jednoosobowego prezesa zarządu spółki. Jako podstawę zawieszenia powołano się na ważne powody. Specyfikując zwrot „ważne powody", wskazano na nielojalne zachowanie poprzez działalność konkurencyjną prezesa.
Na jak długo
Zawieszenie członka zarządu w czynnościach przez radę nadzorczą nie oznacza, iż jest to decyzja niezmienna. Takie zawieszenie może być na pewien czas, po którym członek zarządu wraca do pełnienia funkcji. ?W trakcie zawieszenia wyjaśnią się bowiem owe ważne powody i wątpliwości będące podstawą zawieszenia.
Przykład
Zgodnie z umową spółki Alfa sp. ?z o.o. do kompetencji rady nadzorczej należy między innymi zawieszenie w czynnościach członków zarządu. 28 sierpnia 2014 roku rada nadzorcza Alfa ?sp. z o.o. podjęła uchwałę ?w przedmiocie zawieszenia ?w czynnościach członka spółki – prezesa do spraw ekonomicznych – Jana Kowalskiego do ?31 października 2014 roku. Jako podstawę zawieszenia powołano się na ważne powody. W trakcie zawieszenia członek zarządu ?musi wyjaśnić wątpliwości ?rady nadzorczej stanowiące podstawę jego zawieszenia ?i przedstawić dowody potwierdzające, iż rada nadzorcza była w błędzie.
Ważne powody
Zawarty we wspomnianym przepisie zwrot „ważne powody" jest dość ogólny. Ważne powody mogą się bowiem wiązać zarówno z winą takiej osoby, jak i brakiem jej winy.
Jako przykład owych ważnych powodów można wskazać nielojalne zachowanie/działanie wobec spółki, niewłaściwe wykonywanie obowiązków członka zarządu czy wręcz naruszenie obowiązków członka zarządu.
Przykład
Do kompetencji rady nadzorczej spółki Beta sp. z o.o. należy między innymi zawieszenie w czynnościach członków zarządu. 29 sierpnia 2014 roku rada nadzorcza Beta ?sp. z o.o. podjęła uchwałę ?w przedmiocie zawieszenia ?w czynnościach członka spółki – prezesa do spraw produkcji – Krystiana Nowakowskiego. Jako czas zawieszenia wskazano okres od dnia podjęcia uchwały, to jest ?od 29 sierpnia 2014 roku, do ?31 grudnia 2014 roku. Jednocześnie rada nadzorcza wskazała, iż podstawą zawieszenia jest naruszenie podstawowych obowiązków członka zarządu poprzez nieprzedstawianie analiz ?i prognoz sporządzonych przez prezesa do spraw produkcji.