Od 4 marca br. wolno wykonywać więcej prac w niedziele i święta. To skutek nowelizacji kodeksu pracy z 24 stycznia 2014 r. (DzU z 2014 r., poz. 208). W te szczególne dni można świadczyć e-zadania na rzecz różnych zagranicznych przedsiębiorstw działających m.in. w państwach z innych stref czasowych. Ale nie tylko. Wystarczy, że odbiorcy usługi ?– zagranicznego kontrahenta – nie obowiązuje polski kalendarz świąt lub niedziela jest dla niego dniem pracy.

Piątek, 15 sierpnia, to dzień ustawowo wolny od pracy ?– święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym terminie przypada także uroczystość polskiego wojska. Jednak nie każdy podwładny może liczyć na wydłużony, trzydniowy weekend. Nie poświętuje ten, kto ma do wykonania zdalną pracę dla cudzoziemskiego odbiorcy, dla którego 15 sierpnia normalnie wykonuje się zadania. Oczywiście pod warunkiem, że szef tak zaplanował mu sierpniowy grafik i poinformował o roboczych dniówkach najpóźniej na siedem dni przed jego startem, czyli 24 lipca.

Kto zatem przyjdzie do firmy w najbliższe święto? Przepisy nie przesądzają, że efekt pracy w postaci usługi ma mieć zdalny charakter. Praca ma być wykonywana z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (w rozumieniu regulacji o świadczeniu usług drogą elektroniczną) lub urządzeń telekomunikacyjnych ?(w rozumieniu prawa telekomunikacyjnego). Ważne, aby zdalna praca – lecz nie finalna usługa – była odbierana ?w świąteczny dzień poza terytorium Polski, a dla jej odbiorcy 15 sierpnia był normalnym dniem pracy. W praktyce wystarczy więc kilka telefonów czy e-maili, aby taka aktywność była dopuszczalna.

Art. 15110 k.p. nie określa, jaki wymiar czy częstotliwość mają mieć tak dozwolone świąteczne zadania. Istotne jest, żeby polegały na świadczeniu usług drogą elektroniczną w trakcie dnia roboczego zagranicznego odbiorcy. Co ważne, w te dni dopuszczalna jest też praca, która zapewnia możliwość świadczenia takich usług, czyli np. sekretarek. O tym, na jakich konkretnych stanowiskach będzie pracować załoga, decyduje szef, określając ich listę w regulaminie pracy. W tym kręgu zapewne znajdą się informatycy i działy obsługi technicznej, zapewniające ciągłe funkcjonowanie systemu informatycznego u polskiego pracodawcy. Jeśli ze względu na wielkość firmy szef nie wydaje tego dokumentu, informacje te powinien podać w obwieszczeniu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dopuszczalność takiej aktywności zastrzec bezpośrednio w umowie ?o pracę.

Z punktu widzenia firmy, która świadczy taką działalność, nie ma znaczenia, na jakiej robi to podstawie i jakie powiązania łączą oba podmioty (oddział, filia, inna firma). Jeżeli ich faktycznym odbiorcą jest podmiot, dla którego nasze święto lub niedziela są dniem pracy, realizacja zadań jest ?u nas wtedy dozwolona.

Regularną aktywność w niedziele i święta należy zaplanować w harmonogramach czasu pracy. Obecnie można je tworzyć na co najmniej miesiąc. Pracodawcy powinni zawczasu przygotować sierpniowe grafiki i dać je każdemu podwładnemu najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem nowego okresu, którego dotyczy. Tak stanowi art. 129 § 3 k.p. Jeśli spóźnili się i nie przekazali rozdziału roboczych dniówek do 24 lipca, w sierpniu już nie mogą tego nadrobić. Nie uda się przymusić podwładnego, aby stawił się w firmie w świąteczny piątek zamiast poniedziałku (18 sierpnia). Taki manewr będzie możliwy wyłącznie wtedy, gdy osoba, która miała wyznaczone godziny pracy na 15 sierpnia, zachoruje lub weźmie urlop na żądanie. Rozwiązanie takie nie będzie jednak dopuszczalne w razie normalnych urlopowych trudności z obsadą lub zwykłego zapominalstwa szefa.