W wyroku z 23 lipca 2014 r. NSA po raz kolejny uznał, że na gruncie podatku kapitałowego, jakim jest polski podatek od czynności cywilnoprawnych, również obwiązuje klauzula stałości tzw. stand-still (II FSK 2312/12). Zdaniem sądu wynika ona w szczególności z celu regulacji wspólnotowych, tj. dyrektywy kapitałowej, którym jest odejście od nakładania przez państwa członkowskie podatku kapitałowego, co ma zapewnić swobodę przepływu kapitału.
Bazując na tym założeniu, sąd stwierdził, że skoro polski ustawodawca w okresie do 31 grudnia 2006 r. zrezygnował zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC z opodatkowania transakcji wniesienia aportu (w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub samobilansujący się oddział), która to transakcja podlegała opodatkowaniu VAT lub też korzystała ze zwolnienia z VAT, to nie miał już prawa do przywrócenia opodatkowania PCC dla tego rodzaju transakcji.
Wydaje się zatem, że podatnicy zyskali kolejnego sprzymierzeńca w postaci NSA w walce o odzyskanie nienależnie zapłaconego PCC, zwłaszcza od wniesienia aportu niestanowiącego przedsiębiorstwa lub samobilansującego się oddziału, czyli przykładowo w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nieruchomości, znaków towarowych, akcji, udziałów.
Podatnicy, którzy jeszcze nie podjęli działań zmierzających do odzyskania PCC zapłaconego niezgodnie z regulacjami UE, powinni jak najszybciej przygotować wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Prawo do jego złożenia wygasa bowiem po upływie terminu przedawnienia zobowiązania.
—oprac. olat
Autor jest doradcą podatkowym, wspólnikiem w kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy, pełnomocnikiem w komentowanej sprawie.