Najdrobniejsza pomyłka w formularzu zgłoszenia o delegowaniu pracownika w niemieckim urzędzie celnym standardowo kosztuje polskiego przedsiębiorcę 500 euro. We Francji toczą się trzy procesy, w których rodzime przedsiębiorstwa próbują podważyć wielomilionowe kary nałożone na nie przez tamtejsze służby za naruszenie przepisów przy delegowaniu pracowników z Polski.

– Zachęcam przedsiębiorców do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości w naszym Ministerstwie Pracy lub bezpośrednio do Komisji Europejskiej – mówi Danuta Jazłowiecka, eurodeputowana, sprawozdawca projektu zmian w dyrektywie w Parlamencie Europejskim. Dodaje, że najskuteczniejsza droga to zgłoszenie nieprawidłowości do europosła. Komisja Europejska musi szybko odpowiadać na interwencje i podjąć działania.

Wzmożone kontrole polskich przedsiębiorców za granicą zbiegają się ze zmianami w unijnych przepisach o delegowaniu pracowników. Polscy przedsiębiorcy, którzy co roku do pracy w różnych krajach UE wysyłają ponad 200 tys. osób, muszą się liczyć z tym, że przyjdzie im zgłaszać lokalnym kontrolerom wszystkich pracowników delegowanych do danego kraju i wskazywać miejsce wykonywania przez nich pracy.

Wejście w życie zmian w dyrektywie o delegowaniu pracowników to tylko formalność. Po tym, jak Parlament Europejski uchwalił nowelizację 16 kwietnia, prawdopodobnie w połowie maja zostanie ona podpisana przez Radę UE. Państwa członkowskie będą miały dwa lata na implementację przepisów u siebie (od publikacji noweli w unijnym Dzienniku Ustaw).

– W   Niemczech nowe przepisy nie spowodują zbyt wielu zmian, gdyż w większości branż już teraz obowiązują regulacje podobne do tych przewidzianych w nowelizacji dyrektywy – mówi Michał Jan Jaworski, adwokat z kancelarii Znyk, Jaworski, Pietrzyk & Kollegen.

Jego zdaniem dużą niewiadomą stanowi przyjęty ostatnio przez rząd projekt wprowadzający krajową płacę minimalną dla wszystkich pracujących w Niemczech, który przewiduje wprowadzenie od 1 stycznia 2015 r.  dodatkowych obowiązków wobec przedsiębiorców delegujących pracowników do Niemiec. Zapewne będzie on dalej zmieniany w Parlamencie.

wzora