Za kilka tygodni wejdzie w życie gruntowna zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która przewiduje nowe dotacje dla przedsiębiorców. Mają one zachęcić ich do zatrudniania pracowników, szczególnie tych, którzy nie ukończyli 30 lat lub mają więcej niż 50 lat. Oznacza to, że urzędy pracy przesuną część środków na nowe formy wsparcia zatrudnienia bezrobotnych. Wiele firm ma więc ostatnią szansę na skorzystanie z dotacji z powiatowego urzędu pracy, zanim nowe przepisy wejdą w życie. Po nowelizacji przedsiębiorcy nadal będą mogli występować do urzędów pracy o takie wsparcie, ale może się też okazać, że zabraknie pieniędzy na ten cel. Chętni nie skorzystają więc ze wsparcia.

Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z bezzwrotnej dotacji w wysokości nawet 21 910,32 zł, musi najpierw przejść procedurę weryfikacji ?w urzędzie pracy i podpisać z pośredniakiem umowę określającą uprawnienia i obowiązki przedsiębiorcy.

Z tych pieniędzy firma może sfinansować zakup biurka, lady czy kasy rejestrującej transakcje ?z klientami firmy. Może to być też sprzęt komputerowy, oprogramowanie biurowe i drukarka, ?a w przypadku firm produkcyjnych i przetwórczych niezbędny sprzęt. Ważne, by te wydatki były związane z zakresem obowiązków i umiejętności bezrobotnego zatrudnianego na dotowanym stanowisku.

Wsparcie z urzędu pracy nie jest jednak bezinteresowne. Z przepisów wynika, że dotowane stanowisko pracy trzeba utrzymać w firmie przez dwa lata, pod groźbą obowiązku zwrotu dotacji razem ?z odsetkami. Często pośredniaki zastrzegają w takich umowach, że nawet po zakończeniu tego okresu przedsiębiorca będzie zobowiązany do dalszego zatrudniania pracownika.

Krok 1. Sprawdź, ?kto może złożyć wniosek

Na refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego może liczyć (według art. 46 ustawy o promocji i instytucjach rynku pracy) podmiot zamieszkały lub prowadzący działalność na terytorium RP, tj.:

- ?osoba fizyczna,

- ?osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej,

- ?posiadacz gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym lub prowadzący dział specjalny produkcji rolnej, ?o którym mowa w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ?w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,

- ?niepubliczne przedszkole i niepubliczna szkoła, o których mowa w ustawie z 7 września 1991 r. ?o systemie oświaty.

W przypadku podmiotów gospodarczych przepisy wymagają, by został on zarejestrowany co najmniej na pół roku przed złożeniem wniosku ?o refundację. Przepisy wykluczają więc podmioty założone tylko po to, by skorzystać z tej formy wsparcia. Poza tym niezbędne jest, by w ciągu ostatniego pół roku przed złożeniem wniosku zatrudniały one co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy.

Poza tym podmiot gospodarczy, przedszkole lub szkoła do wniosku dołączają oświadczenia o niezmniejszaniu wymiaru czasu pracy pracownika i nierozwiązaniu z nim stosunku pracy w drodze wypowiedzenia dokonanego na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników ?w okresie 6 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia otrzymania refundacji (par. 2 ust 3 rozporządzenia w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego). Z możliwości starania się o dotację zostaną więc wykluczone podmioty, które ostatnio redukowały zatrudnienie z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Z refundacji nie mogą korzystać też przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatnich trzech lat już korzystali z pomocy urzędu pracy na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.

Krok 2. Ustal, ?jakie złożyć dokumenty

Podstawą przyznana refundacji jest złożenie kompletnego wniosku do starosty (za pośrednictwem urzędu pracy). Trzeba w nim podać:

- ?nazwę przedsiębiorcy lub jego imię i nazwisko ?(w przypadku osoby fizycznej),

- ?adres siedziby albo adres miejsca zamieszkania,

- ?numer PESEL – w przypadku osoby fizycznej,

- ?numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), jeżeli został nadany,

- ?numer identyfikacji podatkowej (NIP),

- ?datę rozpoczęcia prowadzenia działalności,

- ?symbol podklasy rodzaju prowadzonej działalności określony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD),

- ?oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności.

Oprócz tego we wniosku o refundację przedsiębiorca podaje: liczbę wyposażanych lub doposażanych stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych oraz kalkulację wydatków na wyposażenie lub doposażenie poszczególnych stanowisk pracy ?i źródła ich finansowania. Ponadto określa w nim wnioskowaną kwotę refundacji i podaje:

- ?specyfikację wydatków dotyczących wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, w tym środków niezbędnych do zapewnienia zgodności stanowiska pracy z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii;

- ?rodzaj pracy, jaka będzie wykonywana przez skierowanego bezrobotnego;

- ?wymagane kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie zawodowe niezbędne do wykonywania pracy, jakie powinien posiadać skierowany bezrobotny;

- ?proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu refundacji;

- ?podpis osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu gospodarczego, przedszkola, szkoły lub producenta rolnego.

Podmiot starający się o refundację składa też oświadczenia o:

- ?niezmniejszaniu wymiaru czasu pracy pracownika i nierozwiązaniu stosunku pracy z pracownikiem w drodze wypowiedzenia dokonanego przez podmiot, przedszkole lub szkołę bądź na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników w okresie 6 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz ?w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia otrzymania refundacji;

- ?prowadzeniu przez podmiot działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, przez okres 6 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku. Do tego okresu nie wlicza się okresu zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej;

- ?niezaleganiu w dniu złożenia wniosku z wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom oraz z opłacaniem należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych, czy innych danin publicznych;

- ?nieposiadaniu w dniu złożenia wniosku nieuregulowanych w terminie zobowiązań cywilnoprawnych;

- ?niekaralności w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Krok 3. Podpisz umowę z urzędem pracy

Jeśli wniosek przedsiębiorcy spełnia wymagania formalne, urząd pracy podpisze z przedsiębiorcą umowę w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Podpisanie umowy nie oznacza, że przedsiębiorca dostanie gotówkę na zakup oczekiwanego sprzętu czy urządzeń. Musi on najpierw z własnych środków sfinansować zakupy niezbędne do urządzenia nowego stanowiska i dopiero później wystąpić do urzędu pracy o refundację tych wydatków. Aby do tego doszło, musi wcześniej przygotować dokładne zestawienie umówionych z urzędem pracy zakupów. Urząd sprawdzi wtedy, czy firma faktycznie utworzyła nowe stanowisko pracy, czy zmodernizowała dotychczasowe i wypłaci pieniądze na wskazane konto przedsiębiorcy.

Krok 4. Obowiązkowo ?rozlicz podatek

Przepisy dotyczące refundacji wyposażenia lub doposażenia miejsca pracy dla bezrobotnego przewidują także obowiązek zwrotu do urzędu podatku VAT, który przedsiębiorca, będący płatnikiem tego podatku, może odzyskać z cen zakupu sprzętu refundowanego z publicznych pieniędzy. Kwotę podatku odliczonego lub zwróconego przez urząd skarbowy trzeba rozliczyć z urzędem pracy w ciągu 90 dni od złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej lub 30 dni od dnia dokonania przez urząd skarbowy zwrotu podatku.

Krok 5. Dowiedz się, jakie obowiązki ma pracodawca

W zamian za dotację pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia bezrobotnego na wyposażonym lub doposażonym stanowisku pracy ?w pełnym wymiarze przez co najmniej 24 miesiące. Nie oznacza to, że za wszelką cenę musi trzymać na tym stanowisku konkretną osobę. Jeśli zaistnieją podstawy do zwolnienia dyscyplinarnego takiego pracownika, lub zdecyduje się on na odejście do innej pracy, wówczas urząd pracy przyśle na to dotowane stanowisko innego bezrobotnego. Tak naprawdę obowiązki przedsiębiorcy sprowadzają się do utrzymania tego stanowiska.

Gdyby przedsiębiorca zwolnił takiego pracownika nawet za porozumieniem stron, wówczas ma obowiązek zwrotu refundacji, razem z odsetkami. Zwrot następuje w wysokości proporcjonalnej do okresu niezatrudniania na utworzonych stanowiskach pracy skierowanych bezrobotnych, wraz ?z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania refundacji. Całość otrzymanej dotacji trzeba zwrócić w razie złożenia niezgodnych ?z prawdą oświadczeń, zaświadczeń lub informacji o niekaralności dołączonych do wniosku.

Przez cały czas trwania umowy urząd pracy ma prawo kontrolowania, czy przedsiębiorca wywiązuje się z obowiązku zatrudnienia bezrobotnego ?w pełnym wymiarze na dotowanym stanowisku.

Krok 6. Pamiętaj, że możesz liczyć ?na dodatkowe wsparcie

Po roku zatrudnienia bezrobotnego w pełnym wymiarze na stanowisku wyposażonym lub doposażonym dzięki pieniądzom z urzędu pracy przedsiębiorca, na podstawie art. 47 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, może wystąpić o jednorazową refundację składek na ubezpieczenia społeczne tego pracownika. Jednorazowa refundacja przysługuje do wysokości trzykrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie ponad 5 tys. zł.

podstawa prawna: ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 13 czerwca 2013 r., poz. 674)

podstawa prawna: rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 23 kwietnia 2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (DzU z 26 kwietnia 2012 r., poz. 457)