Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął, że skoro transakcja wniesienia udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu jest opodatkowana VAT, nie może być obciążona podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) jako umowa spółki.
Podatnik zawarł umowę spółki cywilnej w 2009 r. Na jej mocy zobowiązał się wnieść aportem udział w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości. Notariusz pobrał PCC, zdaniem podatnika niesłusznie. Wniesienie aportu było czynnością obciążoną VAT, a takie czynności nie są opodatkowane PCC.
Podatnik twierdził, że wniesienie aportu stanowi element umowy spółki, więc są to czynności tożsame.
Naczelnik urzędu skarbowego, a później też dyrektor izby skarbowej odmówili jednak stwierdzenia nadpłaty.
Zdaniem organów podatkowych zawarcie umowy spółki i wniesienie aportu na podstawie tej umowy to dwie różne czynności.
Podatnik zaskarżył decyzję dyrektora do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Argumentował, że podział czynności zawarcia umowy spółki, jakiego dokonały organy podatkowe, na dwa etapy, tj. prawny – polegający na zawarciu umowy, i techniczny – dotyczący wniesienia wkładu, jest bezpodstawny.
Sąd przychylił się jednak do stanowiska organu podatkowego (sygn. I SA/Wr 1349/11). Z treści art. 860 kodeksu cywilnego wywnioskował, że wniesienie wkładu do spółki i zawarcie umowy spółki są dwiema odrębnymi czynnościami. Tylko druga z nich jest opodatkowana PCC.
Dopiero Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację podatnikowi. Jak uznał NSA, sąd pierwszej instancji pominął definicję zmiany umowy spółki, zawartą w art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC. Definicja przesądza, że wniesienie wkładu jest równoważne ze zmianą umowy spółki. NSA uznał, że brzmienie tego przepisu nie daje podstaw do rozdzielenia – tak jak uczynił sąd pierwszej instancji – czynności umowy spółki i wniesienia wkładu.
– Wprawdzie chronologicznie są to dwa różne zdarzenia, niemniej art. 1 ust. 3 pkt 1 PCC wprost zrównuje umowę spółki z wniesieniem wkładu – stwierdził NSA.