Zgłoszenie zamiaru budowy to uproszczona forma załatwiania formalności budowlanych. Wystarczy złożyć do starosty (prezydenta miasta na prawach powiatu) wniosek oraz dokumenty, a następnie poczekać 30 dni (jeżeli w tym czasie starosta nie zgłosi sprzeciwu).

Nie trzeba czekać na żadną decyzję, bo jej po prostu nie będzie. Inaczej jest w przypadku pozwolenia na budowę. Wymaga ono przeprowadzenia postępowania administracyjnego i wydania decyzji.

Artykuły 29 i 30 prawa budowlanego wymieniają zamkniętą listę budów i innych robót budowlanych, których realizacja wymaga zgłoszenia. Jeżeli dana budowa lub inne roboty budowlane nie znajdują się na niej, to wymagają pozwolenia na budowę lub też nie wymagają żadnych formalności.

W myśl art. 30 ust. 5 prawa budowlanego, zgłoszenia robót budowlanych należy dokonać przed terminem zamierzonego ich rozpoczęcia.

W przypadku konieczności uzupełnienia zgłoszenia starosta (prezydent miasta) nakłada na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia w określonym terminie brakujących dokumentów. ?W przypadku ich nieuzupełnienia wnosi sprzeciw w drodze decyzji.

Trzeba pamiętać, że na rozpoczęcie robót ma się maksymalnie 2 lata. Gdy starosta jednak dojdzie do wniosku, że budowa wymaga pozwolenia, narusza przepisy, to odpowiednio zgłosi sprzeciw ?w formie decyzji lub nałoży w decyzji obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę.

Jeżeli inwestorowi zależy na czasie albo chce mieć dokument na potwierdzenie skuteczności zgłoszenia, może wystąpić z wnioskiem do starosty o wydanie zaświadczenia, że nie będzie wnosił sprzeciwu (art. 217 kodeksu postępowania administracyjnego). Na wydanie zaświadczenia starosta ma 7 dni.