Prowadzę przedsiębiorstwo, które odbiera odpady komunalne na terenie gminy. W firmie została przeprowadzona kontrola przez inspektora z okręgowej inspekcji pracy. Kontrolujący nakazał mi zapewnić pracownikom mającym bezpośredni kontakt z odpadami komunalnymi z możliwości korzystania z oddzielnych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, takich jak jadalnie i szatnie. Niestety nie posiadam środków finansowych na przebudowę istniejących budynków. Zaproponowałem też wyznaczenie dłuższego terminu na dokonanie tych robót. Inspektor się jednak nie zgodził. Czy inspekcja pracy nie jest zobowiązana do uwzględnienia sytuacji finansowej pracodawcy? – pyta czytelnik.
Nie.
Brak środków finansowych na dokonanie prac gwarantujących bezpieczeństwo pracy pracownikom nie może uzasadnić wniosku pracodawcy o przesunięcie realizacji nakazu. Może to bowiem doprowadzić do realnego zagrożenia bezpieczeństwa tych pracowników. Pogląd ten powszechnie jest prezentowany w orzecznictwie sądów administracyjnych (por. np. wyroki WSA w Krakowie z: 19 kwietnia 2007r., sygn. akt III SA/Kr 864/06 i 6 lipca 200r., sygn. akt III SA/Kr 40/10).
Zdaniem gorzowskiego sądu administracyjnego wyrażonym w wyroku z 12 września 2013 r., (sygn. akt II SA/Go 559/13) wydanym w podobnym stanie faktycznym, nie sposób dopatrzeć się interesu społecznego, czy słusznego interesu strony, przemawiających za prolongatą terminu. Pracodawca bowiem powinien zapewnić pracownikom szatnie i jadalnię. Wydłużenie terminu na dokonanie przebudowy istniejących budynków w celu zapewnienia załodze tych pomieszczeń sankcjonowałoby stan niezgodny z prawem.
Z § 4 rozporządzenia ministra środowiska z 16 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi wynika, że pracownicy mający bezpośredni kontakt z odpadami komunalnymi powinni korzystać z oddzielnych pomieszczeń i urządzeń higieniczno-sanitarnych, takich jak szatnie przepustowe, umywalnie, pomieszczenia z natryskami, ustępy i jadalnie. Zdaniem gorzowskiego sądu w interesie społecznym leży zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, stosownie do obowiązujących w tym zakresie przepisów. Jest to bezwzględny obowiązek każdego pracodawcy wynikający z art. 15 kodeksu pracy. Inspektor okręgowej inspekcji pracy rozpoznając wniosek przedsiębiorstwa o zmianę terminu wykonania nakazu, nie przekroczył dozwolonych granic uznania administracyjnego, dlatego decyzja była zgodna z prawem.
podstawa prawna: art. 11 pkt 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 404 ze zm.)
podstawa prawna: § 4 rozporządzenia ministra środowiska z 16 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi (DzU nr 104, poz. 868)