Pracodawca nie może pomijać zwolnionych w czasie masowych redukcji, jeśli prowadzi nową rekrutację na ich stanowiska w ciągu 15 miesięcy od rozstania.

Rz: Czy zakład, który najpierw zwolnił pracowników, ma obowiązek zatrudnić ich później na te same stanowiska, gdy uda mu się odzyskać utracone zamówienia?

dr Marcin Wujczyk:

Samo odzyskanie zamówień nie oznacza, że trzeba ponownie zatrudnić zwolnione osoby. Obowiązek poinformowania ich o możliwości powrotu powstaje  dopiero wtedy, gdy pracodawca prowadzi nabór w tej samej grupie zawodowej. Dotyczy to jednak tylko tych pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników, a stosunek pracy rozwiązano w trybie zwolnień grupowych.

Jak długo pracodawcę obowiązują ograniczenia przy prowadzeniu nowej rekrutacji?

Obowiązek ponownego zatrudnienia ciąży na pracodawcy przez 15 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z konkretną osobą. Aktualizuje się on jednak dopiero wtedy, gdy zwolniony zasygnalizuje, że chciałby ponownie podjąć pracę w firmie. Może tego dokonać w każdej formie – ustnie, pismem czy e-mailem, ale nie później niż w ciągu roku od dnia rozwiązania umowy o pracę.

Jak się wywiązać z tego wymogu w praktyce?

Gdy zwolniony zgłosi chęć podjęcia w przyszłości pracy, pracodawca może poinformować go o możliwości ponownego zatrudnienia w każdy sposób, który daje pewność, że wiadomość ta do niego dotrze (np. telefonicznie, faksem). Najlepiej jednak, żeby ta informacja miała formę pisemną, a podwładny potwierdził jej odbiór. Przy wysyłce listu warto to zrobić za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. To skuteczny sposób na udowodnienie, że pracodawca wywiązał się z nałożonego na niego obowiązku .

Czy ponownie zatrudniając pracowników, firma musi zaproponować im dotychczasowe warunki, czy też może np. obniżyć pensje?

Nie ma obowiązku proponowania osobom ponownie przyjmowanym   do firmy takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywały przed zwolnieniem. Może więc być ono niższe. Oczywiście pensja powinna odpowiadać rodzajowi pracy i nie być dyskryminująca w porównaniu z innymi podwładnymi wykonującymi pracę taką samą lub takiego samego rodzaju. Nowe warunki zatrudnienia mogą odbiegać od poprzednich również w zakresie stanowiska, wymiaru czasu pracy, czy miejsca jej świadczenia.

Czy w świetle art. 9 ustawy o zwolnieniach grupowych pracodawca może przeprowadzić redukcję zatrudnienia i później zatrudnić na tych stanowiskach osoby z agencji pracy tymczasowej?

Ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych zakazuje korzystania z pracy pracowników tymczasowych na stanowiskach, na których w ciągu ostatnich 3 miesięcy rozwiązano stosunek pracy z pracownikiem z przyczyn go niedotyczących. Po upływie tego okresu można skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej bez konieczności ponownego zatrudnienia pracowników zwolnionych podczas redukcji grupowych.

Co grozi przedsiębiorcy, który złamie nakaz ponownego zatrudnienia pracownika?

Musi się liczyć z procesem sądowym i wyrokiem, który będzie skutkował ponownym zatrudnieniem pracownika wytaczającego sprawę. Te konsekwencje grożą mu nawet wtedy, gdy stanowisko zajmuje już inna osoba.