- Czy numer rachunku bankowego, na który pracodawca ma przekazywać wynagrodzenie niepełnosprawnego pracownika, musi do niego należeć?
Tak,
chyba że osoba ta nie jest w stanie samodzielnie odbierać pieniędzy. Wówczas może to być konto innej osoby, np. opiekuna.
Pracodawca ubiegający się o dofinansowanie do pensji niepełnosprawnego pracownika ma obowiązek przekazywać mu wynagrodzenie w sposób zgodny z art. 26a ust. 1a1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.). Jeśli ma być to rachunek bankowy, to powinien on być jego właścicielem lub współwłaścicielem. Jedynie wyjątkowo, gdy ma trudności w codziennej egzystencji, może to być konto innej osoby – np. opiekuna, pełnomocnika. Ze względów dowodowych pełnomocnictwo do odbioru pensji powinno zostać udzielone na piśmie (interpretacja BON-VIII-077-13(2)-MB/12). Udzielonego pełnomocnictwa nie należy uważać za przeniesienie prawa do wynagrodzenia na inną osobę.
- Czy konieczność faktycznego i terminowego ponoszenia kosztów płacy oznacza, że jeśli dokonamy potrącenia z zarobków pracownika, stracimy prawo do dopłaty z PFRON?
Nie.
Pracodawca może dokonywać potrąceń z pensji pracownika (np. spłaty raty pożyczki z zfron, spłaty pożyczek z kasy zapomogowo-pożyczkowej, składek członkowskich, obciążeń pracowniczych z tytułu kar i niedoborów, potrąceń komorniczych lub sądowych itd.) pod warunkiem, że wynika to z umowy zawartej między pracodawcą i podwładnym bądź z innych podstaw prawnych możliwych do udowodnienia. Należy wówczas uznać, że pracodawca poniósł koszty wynagrodzenia, a część uposażenia podwładnego została potrącona na poczet jego zobowiązań.
W razie prowadzenia przez PFRON postępowania sprawdzającego, pracodawca będzie musiał przedstawić wszelkie dokumenty potwierdzające zasadność wypłaty pomniejszonej pensji.
- Czy wyliczając stan do wpisania w poz. 39-42 wniosku na druku Wn-D o miesięczne dofinansowanie, należy do stanu zatrudnienia wliczać młodocianych zatrudnionych na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego – zarówno pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych?
Tak
.
Młodociani zatrudnieni na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego nie zostali wyłączeni z katalogu osób, które trzeba uwzględniać.
W poz. 39-40 wniosku Wn-D pracodawca wskazuje przeciętny miesięczny stan zatrudnienia, ustalony w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy na podstawie art. 2 pkt 13 ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych (tj. rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu; DzUrz UE L 214 z 9 sierpnia 2008 r., str. 3) oraz art. 5 załącznika nr 1 do tego rozporządzenia. Pola te wypełnia pracodawca, dla którego dofinansowanie stanowi pomoc publiczną.
„Liczba pracowników" oznacza tu liczbę rocznych jednostek roboczych (RJR), tj. pracowników zatrudnionych na pełny etat w ciągu jednego roku. Przy czym pracę przez niepełny rok, pracę w niepełnym wymiarze godzin oraz sezonową trzeba wykazać ułamkowymi częściami jednostek RJR.
W skład personelu wchodzą:
- pracownicy,
- osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegające mu i uważane za pracowników na mocy prawa krajowego,
- właściciele – kierownicy,
- partnerzy prowadzący regularną działalność w przedsiębiorstwie i czerpiący z niego korzyści finansowe.
Ponieważ dla właścicieli oraz partnerów prowadzących regularną działalność gospodarczą w przedsiębiorstwie i czerpiących z niego korzyści finansowe, nie ustala się nominalnego wymiaru czasu pracy, zgodnie z opinią resortu pracy (BON-I-52311-195-2-LK/2011) należy przyjąć nominalny wymiar czasu pracy tych osób równy 1. Natomiast ewentualne ustalenie przeciętnego miesięcznego wymiaru czasu tych osób może wynikać z formalnej niepełnomiesięcznej aktywności tych osób – np. gdy wspólnik przystąpił do spółki w połowie miesiąca.
Uwaga! Wliczanie ww. osób do stanu zatrudnienia nie oznacza, że na te osoby przysługuje dofinansowanie do wynagrodzeń. Można je pobierać jedynie na pracowników oraz niepełnosprawnych chałupników w zpchr.
Do bieżącego stanu zatrudnienia nie wolno wliczać:
- pełnosprawnych i niepełnosprawnych praktykantów oraz studentów odbywających szkolenie zawodowe na podstawie umowy o praktyce lub szkoleniu zawodowym,
- osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.