Szkodę można wyrządzić praktycznie w każdej branży, ale nie każdego stać na wypłatę odszkodowania. Ubezpieczenie zawodowej odpowiedzialności cywilnej zapewnia ochronę, gdy profesjonalista przy pracy wyrządzi komuś szkodę. Przede wszystkim korzystają na tym klienci, którzy mają zapewnioną rekompensatę strat poniesionych na skutek działania osoby, do której z racji wykonywanego zawodu mieli szczególne zaufanie, ale ochronę mają też profesjonaliści, którzy w przypadku szkody nie będą musieli płacić odszkodowania z własnej kieszeni.
Obowiązek posiadania polisy OC został nałożony na przedstawicieli kilkudziesięciu zawodów, których wykonywanie wymaga odpowiednich uprawnień i wiąże się ze szczególną odpowiedzialnością np. rzeczoznawców majątkowych, architektów, doradców podatkowych, adwokatów czy radców prawnych. W niektórych zawodach brak polisy odpowiedzialności cywilnej może skutkować nawet utratą licencji. W przypadku polis obowiązkowych zakres odpowiedzialności towarzystwa, wysokość sumy gwarancyjnej, terminy likwidacji szkód i wyłączenia odpowiedzialności regulują odpowiednie ustawy czy rozporządzenia ministra finansów, dotyczące danej działalności.
Profesjonaliści, których nie dotyczy obowiązek wykupienia polisy OC, a obawiają się, że ich działania zawodowe czy zaniechania mogą doprowadzić do powstania szkód mogą kupić polisę dobrowolną. Wówczas zakres ubezpieczenia i wysokość sumy gwarancyjnej określa umowa z towarzystwem, a zasady dotyczące odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Podobnie jest z tymi, którzy potrzebują wyższej sumy gwarancyjnej niż wynikająca z przepisów o obowiązkowym OC np. z powodu skali działalności. Wtedy można wykupić tzw. ubezpieczenie nadwyżkowe. W wielu zawodach jednym błędem można doprowadzić do bardzo wysokiej szkody, więc minimalne określone przepisami sumy gwarancyjne często okazują się niewystarczające.
Przykład
Suma gwarancyjna w polisie obowiązkowej wynosi 25 tys. euro, a szacujemy, że właściwą ochronę zapewni dopiero suma 50 tys. euro. W takim przypadku polisa dobrowolna może być wystawiona na sumę gwarancyjną 25 tys. euro.
W ubezpieczeniu nadwyżkowym towarzystwo odpowiada za szkody, które nie zostały pokryte po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej z obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zakłady ubezpieczeń kupno ubezpieczenia nadwyżkowego niejednokrotnie uzależniają od zawarcia w tym samym towarzystwie umowy obowiązkowej polisy OC.
Profesjonalista, który wyrządzi szkodę innej osobie, odpowiada na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. Jeżeli ma polisę OC, odpowiedzialność za szkodę przejmuje ubezpieczyciel, ale tylko w takim zakresie, jaki jest zapisany w umowie, czyli może być węższy niż zakres odpowiedzialności podmiotu, który wyrządził szkodę. Towarzystwo odpowiada jedynie do wysokości sumy gwarancyjnej. Zatem przed zawarciem umowy trzeba więc realnie oszacować wysokość hipotetycznych szkód i wybrać dostatecznie wysoką sumę, która wystarczy na ich pokrycie, pamiętając jednocześnie, że zależy od niej wielkość składki, więc płacenie za nadmiernie wysoką ochronę też nie ma sensu. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że ubezpieczenie OC zawodowe dotyczy wyłącznie szkód wyrządzonych w ramach wykonywanego zawodu. Jeżeli więc rzeczoznawca majątkowy potrąci kogoś jadąc rowerem, to z zawodowego OC takiej szkody zlikwidować się nie da.