Chcemy przyjąć na trzymiesięczne odpłatne praktyki osobę, która obecnie studiuje. Czy umowa dotycząca praktyk absolwenckich musi dotyczyć wykonywania czynności wchodzących w zakres zawodu, specjalności, w jakich absolwent ukończył ostatnią szkołę?

Nie.

Ustawa z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (DzU nr 127, poz. 1052) nie zawiera takiego ograniczenia. Praktyka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

Zawarta z absolwentem umowa powinna określać m.in. rodzaj pracy, w zakresie której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne. Tu jednak również nie ma jakiegokolwiek odniesienia do umiejętności czy wiedzy uzyskanych wcześniej przez absolwenta w czasie edukacji.

W sprzeczności z takim wymogiem pozostawałoby samo pojęcie absolwenta zawarte w ustawie. Jest to bowiem osoba, która spełnia łącznie dwie cechy:

Samo ukończenie gimnazjum, bez dodatkowo ukończonej szkoły wyższego stopnia, nie daje co do zasady możliwości wskazania zawodu lub specjalności. Zdobywana tam wiedza ma ogólny charakter, bez nakierowania nie tyle na konkretny zawód, co nawet grupę zawodową.

Ustawa nie zawiera również ograniczenia, zgodnie z którym absolwent nie może w czasie praktyki np. kontynuować nauki. Zatem w pełni możliwe jest zawarcie takiej umowy ze studentem (pod warunkiem, że spełnia wymóg wieku).