Instytut Transportu Samochodowego prowadził postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę systemu informatycznego obsługującego Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jednym z załączników do specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) był arkusz cenowy, opatrzony szczegółową instrukcją, jak należy go wypełnić (sygn. akt KIO 973/13).

Jeden z oferentów (firma Infovide Matrix SA) dokonała modyfikacji tego arkusza, wprowadzając do jego treści dodatkowe pozycje i usuwając niektóre z istniejących.

Zamawiający odrzucił ofertę Infovide Matrix SA. Uznał bowiem, że zmodyfikowany arkusz cenowy powoduje jej niezgodność z SIWZ.

Od tej decyzji Infovide Matrix SA odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej. Podniosła, że dokonane przez nią modyfikacje arkusza cenowego nie stoją w sprzeczności z SIWZ. W ocenie wykonawcy potwierdza to także jego oświadczenie, że treść oferty jest z SIWZ zgodna.

Izba tej argumentacji nie podzieliła i odwołanie oddaliła.

W ocenie Krajowej Izby Odwoławczej treści oferty nie można wywodzić z zamiarów czy też intencji wykonawcy. Nie można jej też wywodzić z jego późniejszych wyjaśnień. Co prawda w tym konkretnym przypadku niezgodność ma jedynie formalny charakter, ale jest wynikiem celowych i zamierzonych działań wykonawcy. W takiej sytuacji nie można mówić o wystąpieniu w ofercie omyłek  ani o ich poprawieniu w trybie prawa zamówień publicznych.