Na podstawie analizy skarg napływających do rzecznika praw obywatelskich pojawił się problem związany z odmiennym ukształtowaniem sytuacji prawnej wierzyciela na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Uwagę rzecznika zwróciła okoliczność, iż ustawodawca formułując definicję „wierzyciela", zróżnicował obowiązek legitymowania się tytułem wykonawczym w zależności od tego, czy jest nim osoba fizyczna, przedsiębiorca czy też inny podmiot.

Z treści przepisów ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych wynika, iż tylko w przypadku wierzycieli osób fizycznych określona w ustawie procedura przewiduje zamieszczanie informacji gospodarczych o wierzytelnościach stwierdzonych tytułem wykonawczym. Pozostali wierzyciele, co do zasady, dokonują wpisu na podstawie wezwania dłużnika do zapłaty wierzytelności.

W ocenie rzecznika opisane zróżnicowanie sytuacji prawnej wierzycieli budzi wątpliwości natury konstytucyjnej co do zgodności z zasadą równości wobec prawa podmiotów znajdujących się w podobnej sytuacji faktycznej i prawnej.

W związku z powyższym RPO zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie powodów przyjęcia omawianego rozwiązania prawnego w zakresie obowiązku legitymowania się tytułem wykonawczym.