Tak.
Przepisy dotyczące ochrony zatrudnienia nie obejmują wygaśnięcia stosunku pracy. Dochodzi do niego w ściśle określonych sytuacjach. Są one zróżnicowane i wiążą się przede wszystkim z niemożliwością kontynuowania zatrudnienia przez jedną ze stron stosunku pracy.
W przedstawionych okolicznościach nie mają zastosowania przepisy chroniące zatrudnienie kobiet w ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 1 kodeksu pracy). Zatem ciężarna pracownica nie może powoływać się na ochronę określoną tym przepisem, jeśli jej umowa o pracę wygaśnie wskutek śmierci pracodawcy. W tej sytuacji przysługuje jej, tak samo jak pozostałym pracownikom, których umowy wygasną, odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Odszkodowań tych byli pracownicy mogą domagać się od spadkobierców zmarłego pracodawcy.
Tak. W roku kalendarzowym, w którym pracownik podejmuje po raz pierwszy pracę zawodową, prawo do urlopu wypoczynkowego uzyskuje z upływem każdego miesiąca pracy, w wysokości 1/12 wymiaru przysługującego po przepracowaniu roku (art. 153 k.p.).
Podejmując pierwsze zatrudnienie, pracownik nie ma jeszcze stażu urlopowego uprawniającego do wyższego wymiaru urlopu. Oznacza to, że może uzyskiwać prawo do urlopu sukcesywnie za każdy miesiąc w wysokości 1,66 dnia, co stanowi 1/12 część niższego wymiaru urlopu wynoszącego 20 dni. Ten, kto podjął pierwszą w życiu etatową pracę zawodową i przepracuje 3 pełne miesiące, uzyska prawo do 1,66 dnia urlopu za każdy pełen miesiąc. W sumie za ten okres nabędzie prawo do 4,98 dnia urlopu (1,66 dnia x 3 miesiące).
Nie, chyba że nie ma innej możliwości. Wtedy należałoby jednak zaproponować pracownicy pracę na stanowisku równorzędnym do wcześniejszego lub odpowiadającym jej kwalifikacjom.
Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym może z niego zrezygnować w dwojaki sposób. Po pierwsze na podstawie porozumienia z pracodawcą – jeśli wyrazi on zgodę na taką rezygnację. Wówczas pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego w dowolnym czasie.
Po drugie zatrudniony może jednostronnie zrezygnować z dalszego przebywania na urlopie wychowawczym. Rezygnacja jest skuteczna, jeśli pracownik zawiadomi pracodawcę o swoim zamiarze najpóźniej na 30 dni przed planowanym powrotem do pracy (art. 186
3
k.p.).
Kodeks pracy nie określa formy zgłoszenia gotowości podjęcia pracy. Jednak z punktu widzenia dowodowego wydaje się, że powinno ono mieć pisemną formę.
W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek dopuścić zatrudnionego do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku (art. 1864 k.p.). Jeśli nie jest to możliwe, powinien mu zaproponować stanowisko równorzędne z tym zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego lub odpowiadające kwalifikacjom zawodowym zatrudnionego. Przy czym praca na nim musi być wynagradzana stawką nie niższą niż ta, która przysługiwała w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem.
Powierzenie pracownikowi pracy na innym stanowisku, ale na powyższych warunkach, nie wymaga dokonania wypowiedzenia zmieniającego dotychczasowe warunki pracy.
Jeśli w trakcie urlopu wychowawczego w zakładzie pracy dokonywano regulacji płac (np. podwyżek), pracodawca powinien odpowiednio wyrównać wynagrodzenie również osobie wracającej z tego urlopu.
Jednocześnie brak możliwości zatrudnienia pracownicy po urlopie wychowawczym na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez nią przed wolnym lub zgodnym z jej kwalifikacjami uzasadnia w ocenie Sądu Najwyższego wypowiedzenie umowy o pracę.
Bezpłatne
szkolenia dla przedsiębiorców
Data
Temat
Miejsce
wtorek,
23 lipca
godz. 9
DOKUMENTACJA I ROZLICZENIA:
obsługa programu „Płatnik”
Użytkownik PUE dla płatników składek
Inspektorat ZUS w Kołobrzegu
ul. Łopuskiego 21, sala konferencyjna
Zgłoszenia: Irena Makówka
tel. 94/355 42 14
czwartek,
25 lipca
godz. 12–15.30
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA:
podjęcie prowadzenia pozarolniczej działalności
– obowiązki wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
I Oddział ZUS w Warszawie
Centrum Przedsiębiorczości Smolna
ul. Smolna 4
Zgłoszenia: centrum.przedsiebiorczosci
@um.warszawa.pl
piątek, 26 lipca
godz. 10
ZASIŁKI:
zasady przyznawania i wypłaty świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego w razie choroby
i macierzyństwa. Zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego i urlop rodzicielski
Oddział ZUS w Białymstoku
ul. Młynowa 29, bud. B, III piętro, sala 302
Zgłoszenia: Halina Ławnicka
tel. 85/74 86 657 lub lawnickah@zus.pl
UWAGA! Liczba miejsc ograniczona
piątek, 26 lipca
godz. 8–15.30
OBOWIĄZEK UBEZPIECZENIA I DOKUMENTACJA:
– zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym
i ubezpieczeniu zdrowotnemu:
- pracowników,
- zleceniobiorców,
- niań oraz
- osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek
w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
– zasady korygowania dokumentów zgłoszeniowych
i rozliczeniowych,
– udzielanie ulg i umarzanie należności z tytułu składek
II Oddział ZUS w Warszawie
Centrum Szkolenia w budynku Inspektoratu Warszawa - Praga Północ,
ul. 11 Listopada 15a
Informacja: Tel: 22/590 21 21. Zgłoszenia zostaną potwierdzone telefonicznie
w dniach 22 i 23 lipca br.
UWAGA! Liczba miejsc ograniczona
Decyduje kolejność zgłoszeń
poniedziałek,
29 lipca
godz. 9
ZASIŁKI:
zmiany w zasiłkach macierzyńskich
od 17 czerwca 2013 r.
Oddział ZUS w Zabrzu
ul. Szczęść Boże 18, sala 401
Zgłoszenia: tel: 32 2778 671 lub osobiście w salach obsługi klienta w placówkach oddziału w: Zabrzu, Tarnowskich Górach, Gliwicach i Bytomiu
wtorek, 30 lipca
godz. 10
ZASIŁKI:
zmiany w zasiłkach macierzyńskich
od 17 czerwca 2013 r.
Oddział ZUS w Chorzowie
ul. gen. Henryka Dąbrowskiego 45,
I piętro, sala konferencyjna
Zgłoszenia: tel. 32/ 34 90 704