To prawda. Nie ma podstaw prawnych do prowadzenia obrotu produktami leczniczymi dla zwierząt przez Internet. W ustawie z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (dalej u.p.f.) brak jest przepisu zezwalającego na wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych. Wprawdzie art. 68 ust. 3 u.p.f. dopuszcza prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza przez apteki ogólnodostępne i punkty apteczne, ale przepis ten nie dotyczy lekarstw dla zwierząt.

Zatem niedozwolony jest handel wysyłkowy przez Internet jakimikolwiek produktami weterynaryjnymi. I to niezależnie, czy chodzi o lekarstwa wydawane z przepisu lekarza czy bez. Nie można także dokonywać takiej interpretacji, że skoro w przepisie art. 63 ust. 3 u.p.f. jest mowa o produktach leczniczych, to dotyczy on też produktów weterynaryjnych. Wynika to z faktu, że u.p.f. wyraźnie definiuje to ostatnie pojęcie jako produkt leczniczy stosowany wyłącznie u zwierząt.

Pogląd powyższy potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 marca 2013 r. (VI SA/Wa 126/13).

W orzeczeniu tym warszawski sąd zwrócił dodatkowo uwagę, że szczególne warunki prowadzenia wysyłkowej sprzedaży leków oraz sposób dostarczania tych produktów do odbiorców reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 14 marca 2008 r. w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza (DzU nr 60, poz. 374).

Wydanie aktu wykonawczego o takim zakresie regulacji wynika z konieczności zagwarantowania wysyłce produktu leczniczego odbywania jej w warunkach zapewniających jego jakość i bezpieczeństwo.

Jak zauważył WSA, odnośnie leków weterynaryjnych (produktów leczniczych weterynaryjnych) brak analogicznego aktu uzasadnia stanowisko o niedopuszczalności wysyłkowej sprzedaży tych leków.

Poza tym zgodnie z art. 68 ust. 2 u.p.f. obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi zakupionymi w hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych weterynaryjnych może być prowadzony wyłącznie w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. Odpowiedzialnym za obrót jest kierownik zakładu leczniczego dla zwierząt lub lekarz weterynarii przez niego wyznaczony.

Poza zakładami leczniczymi dla zwierząt przedsiębiorcy mogą prowadzić obrót detaliczny produktami leczniczymi weterynaryjnymi wydawanymi bez przepisu lekarza po zgłoszeniu wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii na 7 dni przed rozpoczęciem działalności.

Podstawa prawna:

art. 2 pkt 34, art. 68 ust. 2, art. 71 ust. 1a ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.)