Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 80 funduszy pożyczkowych ulokowanych we wszystkich województwach.

Oczywiście przedsiębiorca musi najpierw złożyć odpowiedni wniosek. Fundusze udzielają pożyczek dla małych i średnich firm na różne cele i na rozmaitych warunkach.  Różne też trzeba do wniosku dołączać dokumenty w zależności od  funduszu, celu pożyczki i jej wysokości. Szczegóły najlepiej sprawdzić na odpowiednich stronach internetowych poszczególnych pożyczkodawców. Zwykle pożyczkobiorca jest zobowiązany do zabezpieczenia pożyczki wekslem własnym in blanco.

Przy każdej kwocie pożyczki wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie, np: poręczenie osób trzecich; hipoteka; przewłaszczenie rzeczy ruchomych; sądowy zastaw rejestrowy; przelew wierzytelności; poręczenie przez  konkretny fundusz do na przykład 70  proc. wartości udzielonej pożyczki.

Zabezpieczenie z tytułu pożyczki powinno zasadniczo pokrywać co najmniej  100 proc. wartości udzielonej pożyczki. W uzasadnionych przypadkach fundusz ma prawo wymagać ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń.

Udzielane pożyczki są oprocentowane nie niżej niż według stopy referencyjnej  – obecnie 3,9 proc. – określonej przez Komisję Europejską, opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, obowiązującej w dniu zawarcia umowy o udzieleniu pożyczki.

Fundusze nie udzielają pożyczek według jednego zunifikowanego oprocentowania. Przede wszystkim dlatego, że podmioty je prowadzące realizują różne projekty. Ponadto ostro ze sobą  konkurują, by zyskać na rynku dodatkowe walory.

Zaletą funduszy pożyczkowych jest to, że znajdują się blisko przedsiębiorców. Nie tylko w ujęciu geograficznym, lecz także praktycznym. Doskonale znają specyfikę społeczno-gospodarczą regionu, w którym funkcjonują. Dzięki temu mogą w podejmowaniu decyzji o przyznaniu pożyczki wykorzystywać informacje, które same agregują. Znając specyfikę lokalnego rynku pracy, wiedzą, czy dany pomysł biznesowy będzie w tym kontekście łatwiejszy, czy trudniejszy do zrealizowania. Poza tym fakt, że sieć funduszy stale się rozwija, powoduje, że konkurując z sobą, dają przedsiębiorcom wybór i stale uatrakcyjniają swoją ofertę.

Ponadto, fundusze szybko podejmują decyzję w zakresie udzielenia pożyczki i są elastyczne w swoim działaniu. Zachowują transparentności działania przy minimum procedur biurokratycznych.