- Nasza spółka chciałaby przekazać w darowiźnie meble na rzecz szkoły, która nie jest organizacją pożytku publicznego. Meble są obecnie naszymi środkami trwałymi, całkowicie zamortyzowanymi. Ponadto planujemy przekazać darowiznę pieniężną na rzecz fundacji zajmującej się zbieraniem środków na leczenie chorych dzieci (fundacja ma status organizacji pożytku publicznego). Jakich formalności powinniśmy dopełnić, aby poprawnie przeprowadzić darowiznę?
W przypadku opisanym w pytaniu spółka – jako darczyńca – nie będzie zobowiązana do dokonywania żadnych formalności związanych z przekazaniem w formie darowizny mebli oraz środków finansowych. Niemniej jednak, przy darowiźnie mebli warto byłoby zawrzeć pisemną umowę darowizny z określeniem co jest darowane, jaki jest stan mebli i kiedy nastąpi ich przekazanie.
Konsekwencje podatkowe planowanych darowizn przedstawiają się według zasad opisanych niżej. Jeśli chodzi o przekazanie mebli, to w zakresie podatku dochodowego nie wystąpi obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów z tytułu darowizny mebli, z uwagi na to, że były one odnoszone w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne i w chwili obecnej stanowią środek trwały całkowicie zamortyzowany. Przekazanie mebli będzie zatem czynnością neutralną na gruncie CIT, przy czym spółka będzie zobowiązana wykreślić meble z ewidencji środków trwałych.
Darowizna mebli będzie za to czynnością opodatkowaną VAT (jeżeli spółce przysługiwało prawo do odliczenia VAT od ich nabycia, co prawdopodobnie miało miejsce). W związku z tym na spółce będzie ciążył obowiązek rozliczenia VAT z tytułu tego przekazania. Będzie musiała wystawić fakturę wewnętrzną.
Darowizna pieniężna nie będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT. Należy jednak zwrócić uwagę, że od dochodu do opodatkowania można odliczyć darowizny dokonane na rzecz organizacji pożytku publicznego na określone cele (takie jak np. pomoc społeczna, nauka, edukacja) w wysokości do 10 proc. dochodu. Przewiduje to art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.
Spółka nie uwzględni zatem kwoty darowizny w kosztach podatkowych, jednak będzie ją mogła odliczyć od dochodu. Darowizna będzie bowiem dokonana na rzecz organizacji pożytku publicznego. W przypadku, gdy darowizna jest dokonywana na rzecz fundacji będącej organizacją pożytku publicznego, na określone cele, spółka dla możliwości odliczenia darowizny od dochodu powinna dysponować:
a)dowodem wpłaty darowizny na rachunek bankowy fundacji,
b)oświadczeniem obdarowanej fundacji potwierdzającym jej funkcjonowanie jako organizacji pożytku publicznego oraz zawierającym dane spółki i wartość przekazanej darowizny.
Przekazanie środków pieniężnych nie rodzi żadnych skutków na gruncie VAT. Pieniądz nie jest bowiem towarem, więc nie podlega opodatkowaniu.
—Hanna Kozłowska doktor nauk ekonomicznych, doradca podatkowy, biegły rewident w KDA grupa HLB w Poznaniu