Resort podkreśla na swojej stronie internetowej, iż nie jest autorem pisma informacyjnego, wysyłanego przez Biuro Zaświadczeń, będącego jednocześnie wezwaniem do wniesienia opłaty aktywacyjnej, jak również nie współpracuje z podmiotem używającym tej nazwy.

W rozsyłanym piśmie Biuro Zaświadczeń powołując się na art. 18 § 2 Kodeksu spółek handlowych („członkiem zarządu lub rady nadzorczej nie mo?e być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa określone w art. 585, art. 587, art. 590 i w art. 591 ustawy Kodeksu Karnego") podaje, iż „prowadzi zastępcze czynności weryfikujące wpisy w KRK podmiotów zbiorowych oraz osób wchodzących w skład zarządów oraz organów nadzorczych". Jak czytamy dalej „proces weryfikacji podmiotu zbiorowego oraz osób wchodzących w skład zarządu zlecającego zostanie uruchomiony po wniesieniu opłaty w wysokości 200 zł z terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego pisma".

Pod pismem podpisuje się Biuro Zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego (infoPLAYER Sp. z o.o.). Firma ma swoją siedzibę na ulicy Czerniakowskiej 71 w Warszawie, czyli na tej samej ulicy, gdzie mieści się Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego, wchodzące w skład Ministerstwa Sprawiedliwości.

W opinii Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego „pisma informacyjne", jakie podmiot wysyła do przedsiębiorców, mają na celu wprowadzenie w błąd adresatów, że jest to pismo urzędowe i przedsiębiorca musi taką opłatę uiścić.

Biuro Rejestru przygotowuje zawiadomienie właściwej prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Biuro Zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego.