- Zatrudniamy pracownika na połowę etatu na stanowisku magazyniera. Obecnie zwolnił się etat operatora wózka jezdniowego. Chcemy zatrudnić na to miejsce naszego magazyniera (także na pół etatu). Czy w związku z nową umową o pracę musimy go ponownie przeszkolić z bhp? A jeśli tak, to czy możemy to zrobić wirtualnie?

– pyta czytelnik.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony na podstawie dwóch umów o pracę, na podstawie których wykonywać ma dwa różne zajęcia, to szkolenie bhp powinno obejmować każde z tych stanowisk. Także każdorazowa zmiana rodzaju wykonywanej pracy wymaga zaliczenia odpowiedniego kursu. Takiemu obowiązkowi nie podlega jednak osoba angażowana przez pracodawcę na to samo stanowisko na podstawie kolejnej umowy o pracę.

Art. 237

3

§ 1 kodeksu pracy zakazuje dopuszczania podwładnego do wykonywania pracy bez aktualnego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas takiego kursu pracowników należy zapoznać z regulacjami dotyczącymi BHP oraz zasadami wykonywania bezpiecznej pracy obowiązującymi w zakładzie.

Szkolenie wstępne, które przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, obejmuje ogólny instruktaż. Natomiast zatrudnieni na stanowiskach bezpośrednio produkcyjnych (robotniczych) oraz innych, na których występują czynniki uciążliwe lub niebezpieczne albo szkodliwe dla zdrowia, dodatkowo w ramach szkolenia wstępnego muszą przejść instruktaż stanowiskowy.

Tak stanowi § 10 i 11 rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.), dalej rozporządzenie w sprawie szkolenia.

Nowy angaż na stanowisko operatora wózka jezdniowego wymaga instruktażu stanowiskowego. W tej sytuacji szef nie uniknie tego obowiązku. Przeszkolenie na tym stanowisku jest konieczne nie tylko dla nowo zatrudnianych operatorów wózków podnośnikowych czy osób przenoszonych na stanowisko operatora, ale także dla dotychczasowych operatorów w przypadku  zmiany organizacji stanowisk i warunków pracy czy wprowadzenia do stosowania innych rodzajów wózków podnośnikowych lub ich wymiennego osprzętu roboczego.

Tak jest choćby w przypadku zamiany wózka podnośnikowego z napędem spalinowym na wózek napędzany gazem czy zmiany wideł na kosz do podnoszenia ludzi. Ze względów organizacyjnych wskazane byłoby, aby pracodawca sporządził wykaz stanowisk, na których zatrudnieni pracownicy powinni odbyć instruktaż stanowiskowy – z podaniem numeru odpowiedniego programu szkolenia, opracowanego dla tego miejsca pracy.

To wstępne szkolenie (obejmujące instruktaż ogólny i stanowiskowy) nie może się jednak odbyć w formie e-learningu. Ta forma jest dopuszczalna jedynie w przypadku szkoleń okresowych. I to wyłącznie w odniesieniu do określonych grup osób. Wirtualnego szkolenia okresowego nie można jednak stosować wobec pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Natomiast przeszkolenie wstępne pracowników musi opierać się na bezpośrednim kontakcie między wykładowcą a uczestnikami.