Zmieniła się instytucja odpowiedzialna za realizację działania 1.4 „Wsparcie projektów celowych" programu „Innowacyjna gospodarka".
Do tej pory organizacją konkursów (naborem wniosków), oceną aplikacji i wyborem najlepszych projektów zajmowała się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Teraz będzie to Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ten sposób w jej rękach skoncentrowane zostaną różnorodne instrumenty wsparcia dla projektów badawczych i rozwojowych, zarówno współfinansowanych ze środków unijnych, jak i wyłącznie krajowych.
Działanie 1.4 kierowane jest do przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w prace badawcze i rozwojowe a następnie we wdrożenie uzyskanych dzięki nim wyników do praktyki gospodarczej.
Mówiąc prościej, chodzi o prowadzenie prac mających na celu stworzenie nowego produktu lub usług bądź udoskonalenie obecnie oferowanych i wprowadzenie ich do sprzedaży. Jednak, co bardzo ważne, środki zarezerwowane na tę część programu „Innowacyjna gospodarka" współfinansują jedynie część badawczą. Etap wdrożenia, który jest integralną częścią projektu, przedsiębiorca ma obowiązek sfinansować samodzielnie. Istnieją nieliczne wyjątki, kiedy może z tego zrezygnować bez ryzyka utraty dotacji.
Dlatego działanie to przewiduje dofinansowanie projektów obejmujących przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne (badania przemysłowe i prace rozwojowe) prowadzone przez przedsiębiorców – samodzielnie lub na zlecenie firm przez jednostki naukowe bądź innych przedsiębiorców posiadających zdolność do realizacji prac badawczych.
Istnieje także możliwość realizowania takich badań lub prac przez przedsiębiorcę wspólnie z inną firmą lub organizacją badawczą w ramach tzw. efektywnej współpracy.
Współpraca taka występuje, jeżeli przy realizacji badań przemysłowych lub prac rozwojowych przez co najmniej dwóch niepowiązanych ze sobą przedsiębiorców spełnione są następujące warunki:
Z kolei przy realizacji takich badań lub prac we współpracy z organizacją badawczą efektywna współpraca występuje, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
Przedsiębiorca, który w odpowiedzi na ogłoszony konkurs przygotuje wniosek o dofinansowanie i ostatecznie otrzyma pomoc, ma prawo oczekiwać refundacji części poniesionych kosztów prowadzenia prac badawczych. Informacje o konkursach będą publikowane na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: www.ncbir.pl.