Gdzie szukać wzorów druków i stawek opłat za środowisko?

Opłaty na 2011 r. są podane w obwieszczeniu ministra środowiska z 4 października 2010 r. w sprawie wysokości opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2011 (MP nr 74, poz. 945). Informacje te można znaleźć także na stronach urzędów marszałkowskich. Na stronach niektórych urzędów (np. pomorskiego czy małopolskiego) są też kalkulatory, które bardzo ułatwiają rozliczenia. Również wzory formularzy są do ściągnięcia ze stron urzędów marszałkowskich.

Do kogo należy kierować sprawozdania i na jakich drukach?

Sprawozdania zwane wykazami opłatowymi sporządza się na podstawie prowadzonej we własnym zakresie ewidencji. Jeden egzemplarz na piśmie trzeba przekazać marszałkowi województwa, a drugi wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska (WIOŚ). Opłatę wnosi się na konto urzędu marszałkowskiego właściwego dla miejsca, w którym znajduje się dany zakład. Za spaliny z pojazdów należy się rozliczyć w urzędzie właściwym ze względu na siedzibę firmy. To oznacza, że niektórzy przedsiębiorcy muszą składać wykazy w kilku miejscach – odrębnie dla zakładu czy zakładów, osobno dla siedziby firmy. Przypominamy, że opłatę wnosi się dopiero wtedy, gdy przekracza za półrocze 400 zł za jeden rodzaj korzystania ze środowiska (np. za emisję gazów).

Firma ma dwa samochody osobowe, siedzibę ogrzewa piec gazowy, woda pobierana jest z sieci miejskiej i odprowadzana do kanalizacji. Jakie obowiązki sprawozdawcze ciążą na nas?

Z pewnością firma podlega sprawozdawczości wynikającej z prawa ochrony środowiska. Wykazy za drugie półrocze 2011 r. należy złożyć do dzisiaj, czyli do 31 stycznia. Za trwające obecnie I półrocze 2012 r. rozliczyć trzeba się do końca lipca 2012 r. Na podstawie tych przepisów przedsiębiorstwo będzie wyliczać opłaty za emisję do powietrza zarówno spalin samochodowych, jak i tych wytwarzanych przez piec gazowy. Z informacji nie wynika, żeby firma miała pozwolenie na piec, należy więc przypuszczać, że jego moc jest mniejsza niż pięć megawatów. Dla takich pieców można posłużyć się stawkami ryczałtowymi. Ryczałtowe stawki są też dla samochodów.  Jeżeli firma pobiera wodę z wodociągu miejskiego i odprowadza ścieki do miejskiej kanalizacji, to z tego się nie rozlicza.

Właściciel gospodarstwa warzywniczego ma samochód ciężarowy, który służy do transportu warzyw, i piec na miał, który ogrzewa szklarnie. Czy w tym przypadku też obowiązują opłaty?

To zależy. Jeśli gospodarstwo jest prowadzone wyłącznie w ramach działalności rolniczej, to rozlicza się za korzystanie ze środowiska tylko wtedy, gdy wydane jest dla niego pozwolenie zintegrowane. Jeżeli jednak jest to spółka lub działalność wpisana do ewidencji gospodarczej (CEIDG), to ma obowiązek rozliczyć się zarówno za spaliny samochodowe, jak i za piec. O ile taka firma ma własne ujęcie wody, musi rozliczać się też za pobór wód i odprowadzanie ścieków.

Lekarz ma prywatny gabinet, dojeżdża też do pacjentów swoim samochodem. Czy obowiązują go rozliczenia środowiskowe?

Tak. Były wątpliwości, czy ta grupa zawodowa podlega obowiązkowej sprawozdawczości. Żeby samodzielne wykonywać swój zawód lekarz, musi zarejestrować działalność gospodarczą. Tym samym ma takie obowiązki jak przedsiębiorcy. To znaczy, że jeśli lekarze korzystają z samochodu, muszą rozliczać się za spaliny – tłumaczy resort środowiska (pismo dotyczące lekarzy przedstawiamy w Internecie pod adresem: http://www.rp.pl/artykul/798388.html)