-Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego dla osoby, która wcześniej była uczniem, a teraz ukończyła szkołę? Czy ma prawo do urlopu proporcjonalnego i czy wliczać ostatnią szkołę do stażu, czy też okres pracy w tym czasie?
– pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 155 § 1 kodeksu pracy na wymiar urlopu wypoczynkowego wpływa staż pracy pracownika. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
• zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż trzy lata,
• średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż pięć lat,
• średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – pięć lat,
• średniej szkoły ogólnokształcącej – cztery lata,
• szkoły policealnej – sześć lat,
• szkoły wyższej – osiem lat.
Okresy nauki nie podlegają sumowaniu.
Pracownikowi, który pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okres zatrudnienia, w którym uczył się, lub okres nauki, zależnie co jest dla niego korzystniejsze (art. 155 § 2 k.p.).
Pracownik uczący się i pracujący w tym samym czasie ma oczywiście prawo do urlopu proporcjonalnego na zasadach ogólnych. A do stażu pracy, od którego zależy wymiar wakacji, należy mu zaliczyć okres pracy albo nauki – w zależności od tego, która metoda będzie dla niego korzystniejsza.
Przykład
Pracownik z dwuletnim stażem pracy właśnie ukończył studia wyższe (pracował i uczył się jednocześnie). Przed ich ukończeniem jego staż pracy na potrzeby obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego wynosił sześć lat – cztery lata z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej oraz dwuletni okres pracy.
Po ukończeniu studiów okres pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wynosi osiem lat. Ponieważ ten ostatni system jest dla pracownika korzystniejszy, ustalając przysługujący mu urlop, należy wziąć pod uwagę naukę zamiast stażu pracy.
Możliwa jest także sytuacja odwrotna. Pracownik, który kończy studia, pracuje od dziesięciu lat (pracuje i uczy się jednocześnie). Jego staż pracy dla celów obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego wynosi 14 lat – cztery lata z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej oraz dziesięcioletni okres pracy.
W tej sytuacji, mimo ukończenia studiów, staż pracy, od którego zależy wymiar urlopu, nie zmienia się, bowiem zastosowanie przelicznika kodeksowego (osiem lat z tytułu ukończenia studiów wyższych) byłoby mniej korzystne niż dziesięć lat pracy zawodowej.
—Anna Telec radca prawny, prowadząca Kancelarię Prawa Pracy