Ministerstwo Finansów niekorzystnie interpretuje przepisy podatkowe, które regulują sytuację osób zarabiających na sezonowym najmie.

Przekonała się o tym pani Maria, właścicielka atrakcyjnie położonego mieszkania w jednej z nadmorskich miejscowości. Wiosną ubiegłego roku zamieściła informację w Internecie, że wynajmie je turystom za 300 zł za dobę. Do urzędu skarbowego zgłosiła, że rozpoczyna tzw. najem prywatny i wybiera opodatkowanie ryczałtem ze stawką 8,5 proc. od przychodu.

Działalność zarobkowa

– Po kilku miesiącach dostałam wezwanie do urzędu. Dowiedziałam się, że prowadzę niezarejestrowaną działalność gospodarczą i muszę dopłacić podatek według stawek 18 proc. i 32 proc., wraz z odsetkami – skarży się czytelniczka.

Według Ministerstwa Finansów praktyka fiskusa jest prawidłowa. „Jeżeli czynność sezonowego najmu mieszkań jest działalnością zarobkową mającą charakter usługi i jest prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat w sposób zorganizowany i ciągły, to na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy należy uznać, że najem taki wykonywany jest w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej" – napisało MF w odpowiedzi na pytanie „Rz".

Zgodnie z przepisami najem prywatny (określony w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) oraz pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT) są odrębnymi źródłami przychodów. O ile najem może być opodatkowany ryczałtem, o tyle działalność trzeba rozliczyć na zasadach ogólnych.

Art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mówi, że osoby fizyczne osiągające przychody z umowy najmu mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Niejasne kryteria

– Nie zgadzam się z pismem Ministerstwa Finansów, które uznaje sezonowy najem za działalność gospodarczą. Czym różni się najem sezonowy od długoterminowego? Tylko długością okresu, na który została zawarta umowa. Nawet osoba, która wynajmuje mieszkanie np. na rok, czytając odpowiedź ministerstwa, może odnieść wrażenie, że prowadzi działalność gospodarczą, gdyż robi to w sposób ciągły, zorganizowany i chce osiągnąć zysk – mówi Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy w kancelarii Piekielnik i Partnerzy.

Jakie konsekwencje ma stanowisko MF? Wynika z niego, że osoba wynajmująca mieszkanie sezonowo powinna zarejestrować działalność gospodarczą i płacić z tego tytułu składki ubezpieczeniowe. – Przede wszystkim musiałaby jednak płacić podatki na zasadach ogólnych, bez prawa do ryczałtu – dodaje Tomasz Piekielnik.

Tymczasem ryczałt jest nie tylko najprostszą, ale w wielu wypadkach najkorzystniejszą formą opodatkowania najmu. Nie można wprawdzie odliczyć kosztów utrzymania wynajmowanego lokalu, ale rekompensuje to niska stawka.

Opinia:

Jarosław Żemantowski, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem stanowią dwa odrębne źródła przychodów określone w ustawie o PIT. Przychody osiągane z najmu zarówno sezonowego, jak i całorocznego, także w wypadku nieruchomości przeznaczonych wyłącznie na wynajem, podlegają co do zasady odrębnemu opodatkowaniu. Jeżeli osoba wynajmująca okresowo nieruchomości nie prowadzi równocześnie działalności gospodarczej i nie zalicza wynajmowanych nieruchomości do składników majątku związanych z tą działalnością, to przychody osiągane z wynajmu podlegają opodatkowaniu PIT w ramach odrębnego źródła (na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.pogroszewska@rp.pl

Czytaj również:

Zobacz serwisy:

Firma » Nieruchomości » Najem

Nieruchomości » Najem, dzierżawa » Najem nieruchomości mieszkaniowych

Zobacz poradnik: Poradniki prawne » Jak bezpiecznie wynająć własne mieszkanie