Zgodnie z przepisami kodeksu pracy obie strony umowy o pracę mogą w każdym czasie ją rozwiązać za okresem wypowiedzenia. Wypowiedzenie powinno zostać dokonane na piśmie, a jedyna różnica dotycząca stron polega na tym, iż jeżeli składa je pracodawca, to powinien wskazać w nim konkretne przyczyny takiej decyzji. Od dnia złożenia takiego oświadczenia woli zaczyna biec okres wypowiedzenia.
Obowiązujące przepisy nie zakazują rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (w tak zwanym trybie dyscyplinarnym) także w okresie biegnącego wypowiedzenia. Jest przy tym bez znaczenia, która ze stron stosunku pracy złożyła oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Istnieje zasadnicza różnica między możliwymi roszczeniami związanymi z takim specyficznym rozwiązaniem umowy o pracę następującym w trakcie biegnącego okresu wypowiedzenia a roszczeniami przysługującymi po normalnej dyscyplinarce, to jest w sytuacji, gdy do pracownika znajduje zastosowanie dyspozycja art. 52 kodeksu pracy. Różnica ta wynika z art. 60 kodeksu pracy i polega na znaczącym ograniczeniu roszczeń zwalnianego.
Po standardowym rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 kodeksu pracy) przysługują m u dwa alternatywne roszczenia, z których może skorzystać wedle swego uznania. Są to: roszczenie o przywrócenie do pracy oraz roszczenie o odszkodowanie w wysokości maksymalnie odpowiadającej długości okresu wypowiedzenia umowy.
Jeżeli natomiast dyscyplinarka zostaje zastosowana w trakcie biegnącego wypowiedzenia, przepis art. 60 kodeksu pracy wprowadza odmienne, specyficzne rozwiązanie. Pracownikowi przysługuje bowiem tylko jedno roszczenie: o odszkodowanie. Co więcej, ustawodawca ustalił górną granicę tego odszkodowania jako wynagrodzenie za okres do dnia upływu okresu wypowiedzenia przysługującego pracownikowi ze względu na staż.
Autor jest radcą prawnym w Wojewódka i Wspólnicy Kancelaria Prawa Pracy
Czytaj więcej w serwisach:
Rozwiązanie umowy o pracę » Wypowiedzenie umowy o pracę
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia » Zwolnienie dyscyplinarne