Pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, jeżeli ten w ciągu siedmiu dni od przywrócenia  nie zgłosi  gotowości niezwłocznego podjęcia obowiązków. Później  będzie to zależało wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Chyba  że przekroczenie tego terminu nastąpi z przyczyn niezależnych od pracownika.

Termin zgłoszenia gotowości podjęcia pracy jest terminem prawa materialnego i nie podlega przywróceniu na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Po  jego przekroczeniu jedynym ratunkiem  jest wykazanie  przyczyn niezależnych. Za taką przyczynę Sąd Najwyższy uznał między innymi niepowiadomienie pracownika o wyroku  przywracającym go do pracy przez pełnomocnika procesowego (wyrok SN z 12 lipca 2005 r., sygn. akt II PK 358/2004).

Termin określony w art. 48 § 1 kodeksu pracy biegnie bez względu na to, czy pracownik jest zdolny czy niezdolny do  podjęcia swoich obowiązków, na przykład  z powodu choroby. Choroba nie będzie zatem  stanowiła wystarczającego  uzasadnienia dla wydłużenia owego siedmiodniowego terminu.  Również wykonywanie pracy u innego pracodawcy nie wyklucza skutecznego zgłoszenia  gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w rozumieniu  art. 48 § 1  kodeksu pracy.

Nie ma żadnej specjalnej formy, w  jakiej pracownik powinien  zgłosić gotowość do pracy. Takie zgłoszenie może zostać dokonane pisemnie, ustnie lub telefonicznie. Wystarczy, aby zachowanie pracownika objawiało w dostateczny sposób zamiar kontynuowania stosunku pracy. Takim sposobem  będzie również faktyczne podjęcie  i wykonywanie obowiązków  na stanowisku, na które pracownik został przywrócony.

Siedmiodniowy termin zgłoszenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy określony w  art. 48 § 1 kodeksu pracy biegnie od daty uprawomocnienia się orzeczenia o przywróceniu. Jeżeli ten termin zostanie dochowany, pracodawca zobowiązany będzie do przywrócenia pracownika   na poprzednich warunkach zatrudnienia.

Autor jest prawnikiem w kancelarii  Barylski Olszewski Brzozowski

 

Czytaj również:

- Milczenie pracodawcy się nie opłaca

- Powrót przywróconego do pracy

Więcej informacji: przywrócenie do pracy