[b]Jestem pracownikiem biura rachunkowego, specjalistką ds. kadr i płac. Jeden z jego klientów (spółka jawna, trzech wspólników) żąda od mnie, abym podpisywała i stemplowała swoją pieczątką świadectwa pracy, jakie wystawiam jego pracownikom. Uważa, że jestem osobą działającą w imieniu pracodawcy.

Czy ma rację, jeśli w jego KRS nie jestem wymieniona jako osoba upoważniona do reprezentowania podmiotu ani nie mam żadnego pełnomocnictwa od niego?[/b]

Art. 97 § 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1995_99/DU1998Nr%2021poz%20%2094.asp]kodeksu pracy[/link], który wprowadza obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, nakłada jego wykonanie na pracodawcę.

Z kolei art. 3[sup]1[/sup] § 1 k.p. stanowi, że za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną, w tym również jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej (takim podmiotem jest spółka jawna), czynności z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba.

Podstawą do ich działania mogą być przepisy wewnętrzne określające organizację danej jednostki. Ale może to też być:

- zawarta przez pracodawcę z innym podmiotem umowa cywilnoprawna, np. umowa-zlecenie, której przedmiotem jest wykonywanie czynności z zakresu prawa pracy wraz ze stosownym pełnomocnictwem, albo

- samodzielne pełnomocnictwo udzielone przez pracodawcę osobie fizycznej do dokonywania czynności prawnych z zakresu prawa pracy.

W konsekwencji należy stwierdzić, że pracownik biura rachunkowego może podpisywać świadectwa pracy w imieniu klienta biura rachunkowego. Pod warunkiem że ma od niego stosowne upoważnienie. Nie ma przy tym znaczenia, że nie figuruje w KRS klienta, bo jest to pełnomocnictwo szczególne, które, w odróżnieniu od prokury, nie jest ujawniane w tym rejestrze.

[i]Autor jest radcą prawnym, partnerem z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni[/i]