Aż 56 proc. pracodawców w ogóle nie dba o podnoszenie kwalifikacji swoich załóg. Tymczasem każdy złoty zainwestowany w pracownika przynosi 1,56 zł zysku.
- Wielu przedsiębiorców nadal traktuje wydatek na szkolenia jako koszt, a nie jako inwestycję w przyszłość firmy. Drugą przyczyną niechęci do podnoszenia kwalifikacji zatrudnionych jest kryzys - mówi Miłosz Marczuk z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Według raportu Kelly Global Workforce Index tylko 31 proc. Polaków uważa, że ich przełożeni rozważają inwestowanie w kadry.
- Polscy szefowie wciąż mają za niską świadomość, że budowanie zaangażowania pracowników przez szkolenia czy też pozapłacowe benefity wpływa na polepszenie wyników biznesowych przedsiębiorstwa - mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP.
- Koszty szkoleń pracowników można znacząco zredukować, korzystając ze środków Unii. Źródłem dofinansowania kursów podnoszących ich kwalifikacje mogą być unijne dotacje szkoleniowe przyznawane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
- Szkolenia dofinansowane przez PARP ukończyło w tym roku od początku stycznia do końca października 132 tys. pracowników z 45,5 tys. przedsiębiorstw. W szkoleniach objętych już realizowanymi projektami ma uczestniczyć około 277 tys. pracowników w 66 tys. przedsiębiorstw - mówi Marczuk.
Baza ofert szkoleniowych współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego dostępna jest na stronie internetowej: [link=http://www.inwestycjewkadry.pl/]www.inwestycjewkadry.pl[/link].
Przedsiębiorcy mogą się starać o dotacje szkoleniowe również bezpośrednio w PARP. Wniosek o dofinansowanie składają samodzielnie lub za pośrednictwem firm doradczych. Warunkiem przyznania dotacji jest napisanie projektu szkoleniowego w ramach programu operacyjnego "Kapitał ludzki" (poddziałanie 2.1.1 "Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach").
Część kosztów szkoleń musi ponieść przedsiębiorca. Wysokość wymaganego wkładu własnego zależy od wielkości firmy oraz typu szkoleń.
W wypadku szkoleń ogólnych, czyli takich, które mogą się przydać pracownikom także w ich późniejszej karierze zawodowej , małe firmy mogą liczyć na 80 proc. dopłaty, średnie na 70 proc., a duże na 60 proc. Resztę kosztów muszą ponieść same. Wkład własny przedsiębiorcy może być zmniejszony, jeśli uczestnikami szkoleń są osoby niepełnosprawne.
Dodatkowo w razie udziału przedsiębiorcy lub jego pracownika w projekcie szkoleń otwartych istnieje możliwość skorzystania z pomocy de minimis na sfinansowanie kosztów udziału w szkoleniu. Dofinansowanie może wynieść wówczas nawet 100 proc. wydatków z tym związanych. Z kolei pracownicy uczestniczący w studiach podyplomowych mogą liczyć na dopłatę sięgającą do 80 proc. wydatków.
W ramach projektu mogą być realizowane także usługi doradcze. PARP nie udziela jednak wsparcia tylko na doradztwo. Aby projekt mógł otrzymać dofinansowanie, usługi te muszą być powiązane ze szkoleniami.