Tak uważa Ministerstwo Zdrowia, które poprosiliśmy o opinię w sprawie zaliczenia do stażu okresu wypowiedzenia, podczas którego pracownik nie świadczy obowiązków zawodowych.
[srodtytul]Co się stało[/srodtytul]
W artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/56615,572650-Dla-przyszlego-aptekarza-wazna-jest-takze-praktyka.html]Dla przyszłego aptekarza ważna jest i wiedza, i praktyka[/link] opisywaliśmy przypadek czytelnika odbywającego praktykę wymaganą dla technika farmaceutycznego, któremu apteka wypowiedziała umowę o pracę, bo likwidowała działalność. Jednocześnie w okresie wymówienia zwolniła go z wymogu pracy.
Wątpliwość czytelnika dotyczyła tego, czy jego staż wydłuży się o tygodnie czy miesiące, kiedy jest w okresie wypowiedzenia i nie realizuje zadań służbowych.
[srodtytul]Jakie wymagania[/srodtytul]
Aby w aptece wykonywać fachowe czynności, technik farmaceutyczny musi odbyć w niej dwuletnią praktykę w pełnym wymiarze czasu pracy. Taki obowiązek nakłada na niego art. 91 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=96CED6FC002A3B4932B2120B8F5ADE7E?id=262765]ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (DzU z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.)[/link].
Dzięki temu będzie mógł rządzać, wytwarzać i wydawać produkty lecznicze i wyroby medyczne. Takiej osobie nie wolno tylko m.in. robić i wydawać leków, które w swoim składzie zawierają substancje odurzające czy psychotropowe grup I-P i II-P.
Natomiast [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FE74F48CBA95FCF26106EC0B0C753E16?id=166606]rozporządzenie ministra zdrowia z 17 lipca 2002 r. w sprawie odbywania praktyki w aptece przez technika farmaceutycznego (DzU nr 126, poz. 1082 ze zm., dalej rozporządzenie)[/link] wskazuje, że technik farmaceutyczny (praktykant) odbywa staż na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub na czas określony w celu odbycia praktyki.
Nie wskazuje ono jednak, że można wydłużyć ten okres, dlatego że technik farmaceutyczny traci dotychczasowe miejsce jej realizacji. Określa jedynie, że może stać się to z powodu przerwy wywołanej np. urlopem macierzyńskim, wychowawczym, bezpłatnym lub chorobą praktykanta przekraczającą 14 dni.
[srodtytul]Całkowite rozliczenie[/srodtytul]
Dla resortu zdrowia także okres wypowiedzenia, podczas którego technik farmaceutyczny nie pracuje, powinien wydłużyć tygodnie przygotowania zawodowego, choć nie wskazują tego przepisy. Ministerstwo podkreśla jednak, że dwuletnią praktykę technik farmaceutyczny musi odbyć w aptece w pełnym wymiarze czasu.
To warunek konieczny, aby w takiej placówce wykonywać czynności fachowe. A wymagany okres i przebieg stażu potwierdzają wpisy w dzienniku praktyk. Jeśli zatem praktykant miałby przerwę w pracy i tym samym w realizacji programu profesjonalnego przygotowania, powinno to być odnotowane przez niego i podpisane przez opiekuna stażu.
[ramka][b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/572191.html]Stanowisko Ministerstwa Zdrowia z 30 listopada 2010 r. w sprawie uznania praktyk technika farmaceutycznego[/link][/b][/ramka]