Tak stanowi nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3010A2BE7AFE8F0EE8238764819CCC9C?id=269029]ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy[/link], nad którą prace mają się zakończyć na obecnym posiedzeniu Sejmu.
Teraz przedsiębiorca, który zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej zarejestrowanej w urzędzie gminy, nie może uzyskać statusu bezrobotnego.
To się zmieni, kiedy wejdą w życie nowe przepisy (około 1 marca 2011 r.). Status bezrobotnego, w myśl nowelizacji, będzie mogła uzyskać także osoba, która podczas składania wniosku o wpis do ewidencji oznaczy późniejszy termin podjęcia działalności gospodarczej.
[b]W praktyce na nowej regulacji zyskają samozatrudniający się, którzy zawieszają działalność gospodarczą ze względu na pogorszenie się warunków prowadzenia firmy. Będą oni mogli uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, ale dopiero po 90 dniach od zarejestrowania się w urzędzie pracy[/b], czyli tak jak pracownicy, którzy rozwiązali stosunek pracy za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron.
[b]Dziś zdarza się, że osoby, które zawiesiły działalność, nie mają środków do życia, nie chcą jednak wyrejestrować firmy, bo liczą na lepszą koniunkturę. [/b]
– To dobre rozwiązanie, ponieważ osoby, które zawieszają działalność gospodarczą, będą mogły korzystać z różnych form aktywizacji zawodowej dla bezrobotnych. Uzyskają więc szansę uczestniczenia w bezpłatnych szkoleniach, stażach i różnych studiach podyplomowych – zauważa Rafał Kalisz, ekspert z Pracodawców RP. – Nie można domniemywać, że takie osoby przez całe swoje życie będą zajmować się daną działalnością gospodarczą. Tak więc różne formy aktywizacji mogą przydać się im w przyszłości, gdy zrezygnują na stałe z prowadzonej działalności – dodaje.
Nowe przepisy pozwolą też na ubieganie się o dotacje na działalność gospodarczą.
Okres zawieszenia działalności można samemu wybrać – od miesiąca do 24 miesięcy. Ma prawo to zrobić osoba, która nie zatrudnia innych pracowników.