Mam dom w pobliżu wyciągu narciarskiego i wynajmuję w nim zimą pokoje turystom. Czy w związku z tym muszę dokonać przed sezonem przeglądu technicznego budynku?

Ustawa o usługach turystycznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 223, poz. 2268, ze zm.)

dopuszcza w art. 35 prowadzenie usług hotelarskich także w budynkach innych niż obiekty hotelarskie.

Nie ma jasnych przepisów dotyczących przekwalifikowania takich obiektów pod względem pełnionej funkcji (to znaczy obiekt nie staje się motelem czy pensjonatem tylko dlatego, że właściciel wynajmuje w nim pokoje turystom), nie zmienia się również ich kwalifikacja dotycząca kategorii zagrożenia ludzi.

W praktyce więc w pokojach gościnnych obowiązują w zakresie przeglądów technicznych takie same przepisy, jak w mieszkaniu.

Dom czytelnika powinien być poddawany przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli co najmniej raz w roku. Niekoniecznie przed sezonem turystycznym. Chodzi o sprawdzenie stanu technicznego: przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych musi przeprowadzać osoba mająca odpowiednie kwalifikacje (zazwyczaj mistrz kominiarski). Sama kontrola to jednak za mało, nie można zapomnieć o czyszczeniu przewodów kominowych z odpowiednią częstotliwością:

- jeżeli paleniska opalane są paliwem stałym – co najmniej cztery razy w roku;

- jeżeli paleniska opalane są paliwem płynnym lub gazowym – co najmniej dwa razy w roku;

- zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych usuwa się co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych;

- jeżeli w obiekcie są paleniska zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych (np. w obiekcie jest stołówka)

– co najmniej raz w miesiącu.

Ponadto co najmniej raz na pięć lat przeprowadza się, zgodnie z prawem budowlanym, kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego i estetyki; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i odgromowej.