Postępowania z zakresu prawa pracy bardzo często dotyczą roszczeń o zapłatę wynagrodzenia. W takiej sytuacji podstawą do złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia, którego się dochodzi, jest art. 753[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5F4ACB133A5EB9BCC879E3E88B5AF4B4?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link].

Przepis ten przewiduje, iż zabezpieczenie roszczeń o wynagrodzenie za pracę może polegać na zobowiązaniu do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. W takich wypadkach podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia.

Zwrot „wynagrodzenie za pracę” należy rozumieć szeroko, a mianowicie jako obejmujący wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą przyznawane w formie pieniężnej.

Wystąpienie z wnioskiem o zabezpieczenie będzie możliwe nie tylko w wypadku roszczenia o zapłatę niewypłaconego wynagrodzenia zasadniczego, ale także np. o zapłatę premii, której przesłanki nabycia pracownik spełnił, ale pieniądze nie zostały mu wypłacone lub też wypłacono je, ale w zaniżonej wysokości.

Sąd może udzielić zabezpieczenia już przed wszczęciem postępowania w sprawie lub w jego trakcie. Jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia jest składany przed wszczęciem postępowania, powinien on zostać skierowany do sądu, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji. W sytuacji, gdy wniosek składany jest w toku postępowania, rozpoznaje go sąd tej instancji, w której toczy się postępowanie, z wyjątkiem postępowania przed Sądem Najwyższym.

Podczas składania wniosku niezwykle istotne jest dochowanie wymogów formalnych określonych w art. 736 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5F4ACB133A5EB9BCC879E3E88B5AF4B4?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] (trzeba podać sposób i kwotę do zabezpieczenia oraz okoliczności uzasadniające wniosek). Jeśli bowiem sąd stwierdzi, iż nie odpowiada on tym wymogom, zwraca go bez wzywania wnioskodawcy do jego uzupełnienia. Wniosek ten co do zasady podlega opłacie sądowej.

[i]Autor jest radcą prawnym, wspólnikiem w Książek i Wspólnicy Kancelaria Prawna[/i]

[ramka][b]Czytaj także:[/b]

[link=http://www.rp.pl/artykul/567633.html]Pełna zapłata mimo braku dowodów[/link][/ramka]