[b]Zatrudniliśmy pracownika pełnosprawnego w czerwcu 2010 r. W tym samym miesiącu firma miała wzrost zatrudnienia netto ogółem i niepełnosprawnych.

Od 1 października 2010 r. ten zatrudniony stał się osobą niepełnosprawną, ale zakład nie będzie miał wzrostu netto zatrudnienia w tym miesiącu. Czy w tej sytuacji możemy wziąć dofinansowanie na tego pracownika?[/b]

[b]Nie[/b]. Ponieważ nie można w takim wypadku ustalić efektu zachęty, który jest wymagany przy dofinansowaniu. Taka odpowiedź jest efektem nowych [b]interpretacji dotyczących efektu zachęty Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych (BON-I-52311-240-2-LK/2010) oraz PFRON[/b], które zostały zamieszczone na ich stronie internetowej 18 sierpnia 2010 r.

Wynika z nich, że pracodawca, który przed 1 stycznia 2009 r. zatrudniał osobę pełnosprawną, która po tej dacie stała się niepełnosprawna, nie spełnia warunków, by uznać, że ten pracownik został zatrudniony w warunkach efektu zachęty lub w warunkach uprawniających do wyłączenia obowiązku ustalania tego efektu.

Analogiczna ocena dotyczy sytuacji, gdy pracownik został zatrudniony po 1 stycznia 2009 r. jako osoba pełnosprawna i następnie stał się osobą niepełnosprawną.

Dzieje się tak za sprawą konieczności stosowania wykładni funkcjonalnej rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem z zastosowaniu art. 87 i 88 traktatu (ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych; DzUrz WE L 214 z 9 sierpnia 2008 r., str. 3) oraz kierunku wykładni wyznaczonego motywem nr 28 tego rozporządzenia.

Nawet gdy w miesiącu zatrudnienia pracodawca wykazał efekt zachęty, ale przyjęty pracownik był wtedy pełnosprawny, to – zgodnie ze zmienioną interpretacją BON – w miesiącu, w którym ten pracownik staje się osobą niepełnosprawną, nie można już wykazać efektu zachęty. Efekt ten ustala się bowiem tylko raz: w miesiącu podjęcia zatrudnienia.

Aby więc uzyskać dofinansowanie wynagrodzenia pracownika, który w trakcie zatrudnienia nabył orzeczenie o niepełnosprawności, trzeba z nim rozwiązać obecną umowę o pracę (np. na mocy porozumienia stron) i zatrudnić go ponownie. Zgodnie z wyjaśnieniem PFRON powinien być chociaż jeden dzień przerwy w zatrudnieniu, żeby nie było mowy o ciągłości pomiędzy umowami.

Gdy tak będzie, pracodawca ma prawo ustalić na tego nowo zatrudnionego efekt zachęty. A jeśli go wykaże, otrzyma dofinansowanie.

[i]Autorka jest wiceprezesem Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]