Można wystąpić do sądu o ustalenie istnienia bądź nieistnienia stosunku prawnego lub prawa. Pozwala na to art. 189 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]. Jest on także podstawą dla spraw pracowniczych. Jednak osoba, która po niego sięgnie, musi mieć interes prawny.
Przyjmuje się, że jest to interes dotyczący szeroko rozumianych praw i stosunków prawnych. Jeśli sąd uzna, że osoba domagająca się ustalenia konkretnego stosunku lub prawa takiego interesu nie ma, oddali jej powództwo. Nie oznacza to jednak, że sprawa jest definitywnie zamknięta. Jeśli zainteresowany po pewnym czasie zdoła wykazać, że takie ustalenie leży w jego żywotnym interesie, będzie mógł na nowo wnieść sprawę do sądu.
Powszechnie przyjmuje się, że interesu prawnego w rozumieniu art. 189 k.p.c. nie ma ten, kto bez problemu może wystąpić do sądu z powództwem o świadczenie i tym samym jego roszczenia zostaną w pełni zabezpieczone. Przykładowo osoba, która może egzekwować pieniądze od swojego dłużnika, nie będzie miała w zasadzie interesu prawnego w wytoczeniu powództwa o ustalenie, że dług istnieje.
Uzależnienie powództwa o ustalenie od interesu prawnego trzeba pojmować elastycznie, z uwzględnieniem jego wykładni, konkretnych okoliczności sprawy. Należy również określić, czy zainteresowana osoba w drodze innego powództwa może uzyskać pełną, a nie tylko częściową, ochronę.
[b]Uwaga![/b] Powództwo o ustalenie stosunku prawnego nigdy się nie przedawnia.
[ramka][b]Zobacz też :
- "[link=http://www.rp.pl/artykul/530233.html]Był wypadek przy pracy czy go nie było[/link]"
- "[link=http://www.rp.pl/artykul/530240.html]Kiedy jest praca na etat, a kiedy jej nie ma[/link]"
- "[link=http://www.rp.pl/artykul/530248.html]Jedna podstawa, różne żądania[/link]"[/b][/ramka]