[b] Czy porozumienie dotyczące informowania pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji, zawarte przez pracodawcę i dwa związki zawodowe przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 25 maja 2006 r., na podstawie art. 24 ustawy, zachowuje ważność także przy założeniu, że strony nie rozwiązały go ani nie wypowiedziały? Jeśli obowiązuje, to czy można je modyfikować? [/b]
[i]Odpowiada Marcin Wojewódka, radca prawny:[/i]
Art. 24 ustawy nie stanowił przedmiotu rozważań Trybunału Konstytucyjnego ani materii wyroku z 1 lipca 2008 r., stwierdzającego niekonstytucyjność przepisów dotyczących wyboru członków rady pracowników przez związki zawodowe.
Tym samym TK nie odniósł się do ważności porozumień zawartych zgodnie z tą regulacją. Także nowelizacja ustawy z 22 maja 2009 r. nie uchyliła mocy obowiązującej art. 24. Należy więc przyjąć, że co do zasady takie porozumienia są nadal ważne.
Jednocześnie art. 24 ust. 3 ustawy przewiduje szczególny tryb modyfikacji postanowień tych porozumień poprzez zgłaszanie przez strony zastrzeżeń do ich treści.
Jeśli strony nie uzgodnią podniesionych zastrzeżeń w ciągu 30 dni, porozumienie rozwiązuje się z mocy samego prawa. Ustawodawca nie przewidział natomiast wypowiedzenia takiej umowy.
Nie zmienia to jednak faktu, że w treści porozumienia, zgodnie z zasadą swobody umów, strony mogły takie postanowienia zamieścić.
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181671]ustawa z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm.)[/link][/i]