Taka sytuacja jest dopuszczalna jedynie wyjątkowo. Zasadniczo pracownik powinien pozostawać w jednym stosunku pracy z tym samym pracodawcą. Jeżeli strony chciałyby zawrzeć równolegle drugą umowę o pracę, musi ona obejmować pracę innego rodzaju.
Prace zbliżone rodzajowo, nawet obejmujące różne stanowiska pracy, kształtują jeden stosunek pracy, a nie dwa. Oznacza to, że zawarcie drugiej umowy o pracę z tym samym pracownikiem jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach, gdy pracownik wykonywałby pracę całkowicie rodzajowo odmienną od dotychczasowej. Należy pamiętać, że praca wykonywana na podstawie obu umów zawartych z tym samym pracodawcą nie może przekraczać kodeksowych norm czasu pracy.
Jeśli pracownik będzie codziennie pracował sześć godzin na podstawie pierwszej umowy o pracę i sześć godzin na podstawie drugiej umowy o pracę, może to być potraktowane jako obejście przepisu prawa pracy. Taka praca będzie stanowiła pracę w godzinach nadliczbowych.
[b]Ustalając wymiary etatów dla pracownika, z którym zawiera się dwie umowy o pracę, nawet na rodzajowo różne stanowiska, należy przestrzegać dobowych i średniotygodniowych norm czasu pracy oraz koniecznych 11 godzin nieprzerwanego wypoczynku dobowego i 35 godzin wypoczynku tygodniowego.
W przeciwnym wypadku pracodawca ryzykuje, że pracownik będzie się domagał wypłaty wynagrodzenia i dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.[/b]
Należy pamiętać, że zawarcie dwóch umów o pracę tworzy dwa odrębne stosunki prawne. Pracodawca ma wówczas odrębne obowiązki z tytułu każdej z umów, np. odrębnie musi obliczać prawo do urlopu, informować o warunkach zatrudnienia na podstawie art. 29 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link] , informować o ryzyku zawodowym na podstawie art. 226 k.p. Również w przypadku rozwiązywania stosunku pracy każda umowa będzie traktowana odrębnie.
Jeżeli pracodawca będzie chciał wypowiedzieć pracownikowi obie umowy o pracę, do każdego stosunku pracy będzie musiał podać odrębne przyczyny. Niewykonywanie obowiązków pracowniczych z jednego stosunku pracy nie zawsze musi oznaczać negatywne oceny pracownika na podstawie drugiego stosunku pracy.
[i]Autorka jest radcą prawnym i partnerem w Kancelarii CMS Cameron McKenna[/i]