[b]Spółka z o.o. zatrudniająca ponad 280 pracowników była objęta działaniem zakładowej organizacji związkowej (zoz), jedynej u tego pracodawcy. Z czasem ilość jej członków spadła do mniej niż dziesięciu, by po 31 grudnia 2009 r., kiedy odszedł z pracy przewodniczący zoz, osiągnąć stan dwóch pracowników.

Te pozostałe osoby wstąpiły do liczącej 36 (łącznie z nimi) członków międzyzakładowej organizacji związkowej (moz), a tym samym na terenie pracodawcy przestała całkowicie istnieć zoz. Czy ta moz jest reprezentatywna i czy w związku z powyższym pracodawca musi z nią konsultować i negocjować wszystkie zmiany regulaminów?[/b]

Art. 241[sup]25a[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link], ustalający tzw. reprezentatywność zakładowej organizacji związkowej, stosuje się odpowiednio do organizacji międzyzakładowej (art. 241[sup]30[/sup] k.p.). Jednak sięgamy po niego wtedy, gdy u danego pracodawcy jest więcej niż jeden związek zawodowy. Dla czytelnika nie ma więc on znaczenia, skoro w jego firmie jest tylko jedna organizacja związkowa.

W praktyce oznacza to, że, o ile moz zrzesza łącznie u wszystkich pracodawców objętych swoją właściwością co najmniej dziesięciu pracowników, może wykonywać u każdego z nich uprawnienia zakładowej organizacji związkowej.

Tak wynika z art. 34 ust. 2 w zw. z art. 251 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CFA1BD717AA19BBAAD4E1E4435F10676?id=162202]ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.)[/link].

Zważywszy na to, że opisana przez czytelnika moz zrzesza łącznie 36 pracowników u wszystkich pracodawców objętych swoją właściwością, może wykonywać uprawnienia związkowe. Nie wyłączając firmy naszego czytelnika, w której organizacja ta liczy tylko dwóch pracowników.

W konsekwencji pracodawca powinien współdziałać z tą organizacją zarówno w sprawach indywidualnych, jak i zbiorowych w zakresie i na zasadach przewidzianych w przepisach prawa pracy. W szczególności jest obowiązany uzgadniać z nią wewnątrzzakładowe akty normatywne, takie jak regulamin pracy, wynagradzania i zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Jest obowiązany podjąć negocjacje nad zakładowym układem zbiorowym pracy, jeżeli organizacja ta wystąpi z taką inicjatywą.

Z formalnoprawnego punktu widzenia brak reprezentatywności społecznej moz u danego pracodawcy (a tak jest w przypadku, gdy w firmie zatrudniającej 280 pracowników organizacja ta liczy tylko dwóch członków) nie wyłącza ani nawet nie ogranicza uprawnień takiej organizacji. Wystarczy, że zrzeszy łącznie u wszystkich pracodawców co najmniej dziesięciu pracowników i korzysta u nich z pełni praw związkowych.

[i]Autor jest radcą prawnym w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak[/i]