W rzeczywistości wystawienie weksla pod warunkiem zachowania pracy jest traktowane jako działanie pod wpływem groźby, a to sprawia, że można się uchylić od skutków wystawienia.
– [b]Weksel nie jest instytucją prawa pracy. To instrument z prawa gospodarczego, w którym strony są równe, nie ma sytuacji podległości.[/b] Pracownik jako słabsza strona stosunku pracy powinien być chroniony przed skutkami nawet potencjalnie narzuconych decyzji. W moim przekonaniu odmowa wystawienia weksla wpisana w uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę może być łatwo podważona – mówi Lech Obara, radca prawny.
Zgodnie z art. 116[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037] k.p.[/link] to pracodawca ma wykazać okoliczności wskazujące winę pracownika. W dochodzeniu odpowiedzialności za szkodę zabezpieczoną wekslem w postępowaniu nakazowym jest inaczej: to na wystawcę weksla spada obowiązek wykazania, że roszczenie jest nieuzasadnione.
Na szczęście Sąd Najwyższy uznał, że sąd pracy w postępowaniu nakazowym powinien zbadać, czy i w jakim zakresie pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę. Tak więc zanim zostanie nadana klauzula wykonalności, sąd sprawdzi okoliczności realizacji weksla.
– Faktycznie, gdy sprawa trafia do sądu pracy, ten najpierw sprawdza stosunek podstawowy, czy faktycznie jest szkoda, w jakiej wysokości itp. – mówi sędzia Beata Young z Sądu Rejonowego w Gdańsku.
– Aby uniknąć negatywnych skutków podpisania weksla in blanco, powinna zostać do niego dołączana tzw. deklaracja wekslowa, w której strony precyzyjnie określą, kiedy i w jaki sposób weksel może zastać uzupełniony. To zasadniczy element. Treść deklaracji należy skonsultować z prawnikiem – mówi Bartłomiej Raczkowski, Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy.
Jego zdaniem, jeśli pracodawca nie chce, by pracownik dał do sprawdzenia proponowaną deklarację, lepiej jej nie podpisywać.